Dolžina las je zapisana v genih

Dom

Ali se vam zdi, da se rast vaš las po določeni dolžini preprosto ustavi? Še kako prav imate, kajti če vaši lasje nikakor ne morejo preseči določene dolžine, so za to najverjetneje krivi geni.

Dokaz, da je dolžina las res zapisana v genih, gre iskati v primerjavi dolžine las rumenopoltih, temnopoltih in belopoltih oseb, s katero so prišli do zanimivih ugotovitev.  

Najpomembnejše dognanje, do katerega so se dokopali, je to, da na las rast ne vpliva samo dejstvo, kako zdravo in negovano je naše lasišče, temveč tudi genetika. Sleherno bitje ima potemtakem v DNK zapisano najdaljšo dolžino las, ki jo lahko doseže.  

In kaj so ugotovili s primerjalno raziskavo?

Azijati oziroma rumenopolti ljudje imajo izjemno dolge lase, njihova genetika namreč določa, da las živi in raste bistveno dlje kot pri ostalih – posledično je daljša tudi dolžina, ki jo las lahko doseže. Za razliko od njih pa ima najkrajšo življenjsko dobo afro-las oziroma las temnopoltih oseb. Las belopoltih je po času in dolžini rasti nekje vmes, med rumenopoltimi in temnopoltimi.  

Precej zanimivo, kajne? Še toliko bolj, ker to dejansko drži – dejstvo je, da imajo azijati izjemno dolge lase. Poglejmo samo indijanska plemena, ki po dolžini las prekašajo sleherno ljudstvo. Na drugi strani so temnopolti, ki v nobenem primeru ne morejo imeti tako dolgih las, saj njihovi lasje dosežejo samo določeno dolžino, ta pa je bistveno krajša od dolžine las ostalih ras. 

Pa vendar poleg DNK-ja na rast las vplivajo tudi nekateri drugi dejavniki, in sicer kakovost lasu, ki je odvisna od načina življenja, prehrane, hormonov, bolezenskih stanj in posledično zdravil, ki jih v svoje telo vnašamo. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija