DODATNI STROŠKI S PIRANSKIMI SMETMI: Nabralo se je trikrat več odpadne embalaže

Piran

Medtem ko v izolski komunali nimajo večjih težav s prevzemanjem odpadne embalaže, pa se s težavami zaradi odpovedi sistema prevzemanja tovrstnih odpadkov ubadajo v Okolju Piran. Tako se je nabralo tudi za trikrat več odpadne embalaže, kot je prenese njihov zbirni center, to pa jim povzroča tudi dodatne stroške.

V zbirnem centru Dragonja so tako prejšnji teden imeli sto ton mešane odpadne embalaže, za katero so čakali prevzemnike oz. družbe za ravnanje z odpadno embalažo, stanje pa je bistveno slabše kot lani, so pojasnili v Okolju Piran. Za primerjavo: lani je bilo v določenem trenutku na zalogi 30 ton tovrstnih odpadkov, kar njihov zbirni center še prenese.

V letu 2017 so v Okolju Piran sicer zbrali 2315 ton odpadne embalaže, od tega 625 ton stekla, 930 ton mešane embalaže ter 760 ton papirja in kartona. Glede na trende zadnjih let pričakujejo letos porast teh količin za deset odstotkov.

V času turistične sezone se količine smeti podvojijo

Situacija piranskemu komunalnemu podjetju povzroča tudi dodatne stroške. Tako so po grobih ocenah v zadnjem mesecu dodatni stroški, nastali zaradi reorganizacije zalogovnikov in storitev zunanjih izvajalcev, znašali več kot 5000 evrov.

"Smo sredi turistične sezone, količine se v tem obdobju najmanj podvojijo v primerjavi z zimo, zato se na vso moč trudimo, da nam sistem vzdrži; izpraznili smo druge zalogovnike, ogromno dela imamo torej s prekladanjem odpadkov in organizacijo predaje drugih frakcij, ki jih zbiramo na zbirnem centru," so pojasnili.

Okolje Piran sicer inšpekciji redno pošilja poročila o stanju odpadne embalaže ter o prevzeti in neprevzeti embalaži. Prav tako so v stalnem stiku z družbami za ravnanje z odpadno embalažo, pri čemer so določene družbe bolj odzivne in poskušajo pomagati po svojih močeh.

Pirančani: sistem je nevzdržen

Za rešitev problema bi okoljsko ministrstvo oz. vlada morala po mnenju Okolja Piran takoj odrediti interventni ukrep za prevzem nakopičene embalaže, ugotoviti odgovornost za nastalo situacijo in odgovornim zaračunati stroške, ki nastajajo. Prav tako bi morali spremeniti zakonodajo glede podaljšane odgovornosti proizvajalcev in distributerjev, da bi zajeli vso embalažo, ki se daje na trg, ne glede na minimalno količino.

Sami, kot pravijo, sicer pritiskajo na uporabnike, da dosledno ločujejo odpadke, vendar določenim družbam za ravnanje z odpadnimi embalažami ni mar za nastajajočo okoljsko bombo. "Tak sistem ni vzdržen, nimamo vsi enakega cilja, zato so potrebne spremembe," so prepričani Pirančani.

V Izoli pripravljeni na težave z dodatnim prostorom

Piranski sosedi v Komunali Izola pa večjih težav s prevzemanjem odpadne embalaže trenutno nimajo. Stanje je približno enako lanskemu, količine oddane mešane odpadne embalaže pa se gibljejo okoli 550 ton letno. Posledično nimajo niti dodatnih stroškov s prevzemanjem odpadne embalaže, so pa kot pripravo na morebitne prihodnje težave uredili dodaten prostor, ki ga po potrebi tudi uporabijo.

Prevzeme odpadne embalaže v izolski komunali sproti usklajujejo s prevzemniki, še posebej v času turistične sezone. Pri tem so bili doslej, kot pravijo, uspešni. Možen ukrep države na tem področju bi sicer po njihovi oceni lahko bil ta, da bi država odobrila izvoz odpadkov v tujino.

Deli novico:

izola  |  16 .07. 2018 ob  08: 59
tam je vse idealno, tam imajo tudi center za razpečevanje trave, zelenjave ,...dro.
@jurij |  15 .07. 2018 ob  00: 09
ne bodi smešen, sarkastičen ali piker.
smeti |  14 .07. 2018 ob  12: 12
veliko je tudi mimoidočih,sprehajalcev,ki praznijo polne nahrbtnike smeti kar v en smetnjak, vikendaši s prikolicami in avtodomi ,pa tudi šotori , ponekod jih je po 20 , cele družine in sorodniki ,ki ne plačajo nič ,zakaj ne kdo to prekontrolira , poglejte malo po Strunjanu,kupujejo kmetiske parcele za par tisoč evrov in cela poletja gor na desetine ljudi,brez plačila smeti in takse , na licu mesta jim je potrebno napisat kazen , lastniku pa še dodatno , res je , da domačini ločujemo ,je pa res tudi to , da ni povsod smetnjakov za ločevanje in turisti pač vržejo kamor je , kaj naj nesejo s sabo domov smeti ?
Občan |  14 .07. 2018 ob  08: 24
Nekaj se je res zgodilo, da so možni komentarji pri objavi zgodb Okolja.Komentar ni potreben saj stanje pove samo o stanju na področju odpadkov,pri Okolju,Občini in Ministrstvu.
analitik |  14 .07. 2018 ob  07: 36
tokrat se da. Pisat komentarje v objavi OKOLJA :D
Zakaj |  13 .07. 2018 ob  16: 17
v Sloveniji nimamo "povratne naknade" kot jo imajo Hrvati? Verjetno ne bi bilo toliko embalaže v kontejnerih, ampak bi ljudje nosili embalažo v trgovine....
Janez |  13 .07. 2018 ob  15: 46
Da je Piran zasut s smetmi, pridite pogledat kakšno smetišče je Koper šele
Manesco |  13 .07. 2018 ob  15: 32
lpNekatere stvari mi niso jasne.Komunala bi se morala baviti izključno z komunalnimi zadevam(katere so to).Piransko Okolje se bavi dobesedno z vsem.(o vodilnih kadrih ne bi ).
Smeti,okolje so danes veliki posel.Temu na Okolju niso dorasli kot še marsikateri zadevi.Moj prijatel bi rekel SD-smeti no ja ni ravno tako pa vendar......
čarli |  13 .07. 2018 ob  14: 35
ne vem, kaj sploh jamrajo, saj večino odpadne embalaže prodajo naprej in tukaj delajo velike dobičke. Vedno isto, več denarja dobijo, še več ga hočejo. Če si upajo, naj objavijo točne uradne podatke od prodaje odpadkov, ma to lahko le sanjamo...
jurij |  13 .07. 2018 ob  13: 56
@nič čudnega, zakaj ne predlagaš da se vsem ki ne živijo v piranu prepove vstop v mesto?
Nič čudnega |  13 .07. 2018 ob  12: 20
Nič čudnega, da je več smeti. Smo na začetku sezone in kakor sami vedo, se količina smeti drastično dvigne.
Nekaj na račun dnevnih migrantov, več na račun vikendašev (o slednjem se da komot prepričati že pri sprehodu po mestu).
Slednjim komot dvignejo višino prispevka, ker domačini imamo skozi celo leto približno enako količino odpadkov ločujemo in imamo tako rekoč smetišče oz obrat za ločevanje odpadkov doma (kar nem noben ne plača).

Preden pa se kdo javi in zajamra glede zgoraj napisanega naj dodam še naslendje:
Vikendaš ima v povprečju več v denarnici kakor domačin brez vikenda kjerkoli drugje. Zato mu ne bi smelo bit preveč dat 5€ več na mesec. Tako kakor mu ne bi smelo bit preveč plačati GH in ne delati gžve na Fornačah.
Da ki odpoved sistema |  13 .07. 2018 ob  11: 57
11
Pa dejte iz pisarne pridite ven in zacnite delat,a ne glumit pod klimo češ mi delamo..