Dobra igra, a kljub temu poraz proti Kolumbiji

Slovenska nogometna reprezentanca je na svoji zadnji tekmi v letu 2014 v prijateljskem obračunu v Stožicah izgubila proti Kolumbiji z 0:1 (0:1).

Stadion Stožice, gledalcev 15.230, sodniki: Papas, Akrivos, Gravenis (vsi Grčija).
Strelec: 0:1 Ramos (43.).
Slovenija: Oblak, Janža (od 46. Stojanović), Maroh (od 46. Anđelković), Samardžić, Milec (od 46. Struna), Cvijanović (od 46. Kurtić), Filipović, Lazarević (od 58. Bohar), Pečnik, Rotman, Berić (od 67. Čavušević).
Kolumbija: Vargas, Zapata, Arias (od 64. Bocanegra), Armero, Aguilar (od 57. Carbonero), Rodriguez (od 73. Chara), Cuardado (od 80. Angulo), Ramos, Martinez (od 64. Quintero), Murillo, Mejia (ofd 87. Sanchez).
Rumeni kartoni: Janža, Rotman; Murillo, Carbonero.
Rdeči karton: /.

Na današnji dan pred petimi leti si je Slovenija z zmago z 1:0 v Ljudskem vrtu priigrala nastop na svetovnem prvenstvu 2010 v Južnoafriški republiki. Danes je bila pred njo precej manj pomembna naloga, ne nazadnje je na to kazala tudi povsem prevetrena slovenska vrsta.

Nekaj ključnih nogometašev je po kvalifikacijski tekmi z Anglijo odpotovalo v svoje klube, priložnost za igro pa so dobili tudi nekateri novinci, med njimi mariborski up Petar Stojanović. On in soigralci pa so kljub nekaj lepim priložnostim na prijateljskem obračunu s Kolumbijo - tudi pred očmi predsednika države Boruta Pahorja - morali priznati premoč tretji reprezentanci sveta.

Terenska premoč Kolumbijcev

Prvi polčas je minil v terenski prevladi Kolumbijcev, ki so z nekaj podajami Juana Cuadrada z desne strani na noge dvignili kar zavidljivo število svojih navijačev, a pravega dela Jan Oblak ni imel. V dinamični predstavi so svoje trenutke imeli tudi Slovenci.

Lepo priložnost so imeli že v tretji minuti, ko je z 18 metrov malce z desne strani poskusil Nejc Pečnik, vendar žogo poslal malo mimo druge vratnice, podobno, le z druge strani, pa je storil tudi Dejan Lazarević v 38. minuti.

V 43. minuti pa je na tribunah zadonelo. Na kolumbijski strani zaradi veselja, na slovenski pa zaradi neodobravanja. James Rodriguez je namreč hitro izvedel prosti strel in podal v prazen prostor pred Jana Oblaka, pri žogi je bil najhitreje Adrian Ramos, obšel slovenskega vratarja in ga premagal za 1:0.

Štiri menjave za drugi polčas

Selektor Slovenije Srečko Katanec je že ob polčasu opravil štiri menjave, v 58. minuti pa je vstopil še Damjan Bohar. V tem delu igre sicer ni bilo tako živahno kot v prvem polčasu, Kolumbija je imela pobudo, a priložnosti ni bilo.

Katanec je nato zamenjal še napadalca, Roberta Berića je menjal Džengis Čavušević, v 69. minuti pa je do strela prišel Andraž Struna, a žogo poslal v naročje vratarja Camila Vargasa. V 78. minuti, po slovenskem pritisku, je po strelu Rajka Rotmana Damjan Bohar žogo preusmeril malo mimo vrat.

V 86. minuti je na drugi strani s prostega strela poskusil Juan Quintero, a je bil Jan Oblak na mestu. Ob koncu tekme je poskusil še Rotman, a je kolumbijski čuvaj mreže dobro posredoval, tako kot po prostem strelu Pečnika.

Slovenska reprezentanca je letos igrala osem tekem, po štiri kvalifikacijske in prijateljske. Leto je začela z marčevskim porazom v Alžiriji (0:2), nato dvakrat z 0:2 izgubila na južnoameriški turneji v Urugvaju in Argentini, štiri kvalifikacijske tekme je končala s porazoma v Estoniji (0:1) in Angliji (1:3), domačo zmago proti Švici (1:0) in slavjem v Litvi (2:0), zadnji obračun leta proti Kolumbiji pa izgubila z 0:1.

Buba-mara |  22 .11. 2014 ob  09: 56