Dan pred podpisom socialnega sporazuma tudi pomisleki

Dan pred podpisom socialnega sporazuma 2015-2016 je slišati tudi pomisleke. V visokošolskem sindikatu vlado pozivajo, naj socialni sporazum uresniči v proračunu ali od njega odstopi. Pomisleke, ali naj se sporazum podpiše, pa so nekatere okoliščine sprožile tudi v Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije.

Kot je pojasnil predsednik konfederacije Peter Majcen, je po parafiranju dokumenta v drugi polovici januarja dobil pogojno soglasje organov za podpis sporazuma. Tudi sam osebno si prizadeva, da bi do podpisa prišlo.

Vendar pa v konfederaciji po njegovih besedah vlada veliko nezadovoljstvo zaradi umika minimalne plače in insolvenčne zakonodaje iz sporazuma in ostajajo pričakovanja, da se bodo pogovori in iskanje boljših rešitev pri teh dveh vprašanjih po podpisu sporazuma nadaljevali.

Poleg tega, pravi Majcen, nastajajo nove okoliščine, ki burijo duhove in botrujejo tudi pozivom, naj se sporazuma ne podpiše - kot je na primer predlog za popolno deregulacijo poklicev v trgovini ter grožnja z neizplačilom plač po pogodbi v izolskih bolnišnici. Tako je tudi sam še v fazi dogovarjanj in preverjanj nekaterih zadev znotraj konfederacije in bo šele do podpisa jasno, ali bo k njemu dejansko pristopil.

Rebalans brez dogovora

Da rebalans letošnjega proračuna ni usklajen s socialnim sporazumom, je v izjavi po srečanju z ministrico za izobraževanje, znanost in šport Stanko Setnikar Cankar opozoril predsednik visokošolskega sindikata Marko Marinčič. V sindikatu od vlade še pred podpisom socialnega sporazuma pričakujejo jasna zagotovila, da bo sporazum tudi uresničila, sicer jo pozivajo, naj od podpisa raje odstopi.

Kot so v sindikatu pojasnili v sporočilu za javnost, je na njihovem področju razkorak med finančnimi zavezami socialnega sporazuma in predlaganim rebalansom proračuna 28,4 milijona evrov. Razkorak bo po njihovih navedbah še večji, če vlada ne bo zagotovila namenskih sredstev za celotno povračilo tretje četrtine plačnih nesorazmerij.

V sindikatu so ob tem omenili v sporazumu predvideno stabilnejše financiranje visokošolskih in javnih raziskovalnih institucij s sistemom večletnih in institucionalnih pogodb, pri čemer je izhodišče za financiranje leto 2011.

Postopno več denarja za šolstvo

Izpostavili so tudi določbo, ki predvideva postopno uveljavitev priporočil Unesca ter Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), da se za izobraževanje nameni šest odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) in znotraj tega dva odstotka BDP za terciarno izobraževanje. "Postopnost ne more pomeniti odlaganja v oddaljeno prihodnost," so opozorili glede sporazuma, ki bo veljal za leti 2015 in 2016.

Ob tem so se v sindikatu dotaknili še predloga statuta Univerze v Ljubljani, ki po njihovih navedbah napoveduje radikalno krčenje rednih in širjenje izrednih vpisnih mest, čeprav socialni sporazum zagotavlja dostopnost brezplačnega študija za vse, razen za tiste, ki so to možnost že izrabili.

Visokošolski sindikat sicer sodi pod okrilje Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, predsednik te konfederacije Janez Posedi pa je za STA pojasnil, da z omenjenim pozivom vladi ni seznanjen in da ima kot predsednik konfederacije mandat za podpis sporazuma v četrtek. Se pa s predstavniki visokošolskega sindikata strinja, da je vprašljivo, kako bo vlada realizirala zaveze iz sporazuma.

Deli novico:

delavec 1 |  05 .02. 2015 ob  16: 19
@delavec
Saj veš, da je bil po nalogu SŽPD ustanovljen SIPS, torej ob stavki je bil v luki SŽPD, KS 90 in SIPS ter morda ZSSS. Vse so vodili vodje stavke oziroma žerjavisti. Mi smo njim pomagali s pritiski na Veselka, ko pa so se oni vse odlično zmenili z Upravo, mi nismo bili več aktualni. Odvetnik Lisjak je svoje delo opravil z odliko v korist žerjavistov. Nato se je začel lov na vodje stavke in Pedja je odletel, ne samo iz službe ampak iz RS. Družba Nedjo ga je odpustila, čeprav je delal vse po navodilih šefa.
Praviš, da se moramo organizirati, povej kako, na kak način, da bomo imeli težo, povej vsaj to, da se strinjaš, da smo za luško ograjo izkoriščana živina. Mi smo dobri samo, dokler presegamo 2x luške, pravijo Matićeve normative in ko plačujemo članarino sindikatu. Ko je gusto, Bog naj ti pomaga. Takrat so sindikalni šefi v Ljubljani. Tudi v KS 90 je kar nekaj naših delavcev članov sindikata a nam ne pomagate? A ste tud vi v dogovoru z Upravo in šefi.
delavec |  05 .02. 2015 ob  12: 40
@delavec 1
Razumem te in se strinjam, da so vas žerjavisti izigrali pri takratni stavki. Ma ste se sploh poskusili organizirati in strokovno nekaj narediti za svoj problem? Iz lastne izkušnje ti lahko povem, da se uspe, če si vztrajen in če delavci držijo skupaj in ne pristanejo na delo in pogoje, ki niso zakoniti. Brez tega ni sindikata in vam noben sindikalist ne more pomagati! Zastonj jokat v luno, obračat želodec in se smilit samemu sebi. Enotnost, enotnost!!
delavec 1 |  05 .02. 2015 ob  11: 28
@delavec
Verjetno nisi uni pravi garaški delavec, ki v Luki po dežju, pripeki, na burji... dela na težkih fizičnih delih. Sicer se sprašujem ali si sploh delavec. Da g. Majcen vztraja ne svojem delovnem mestu ga razumem, ker drugega ne zna delati in kdo ga bi sploh zaposlil.
A ko vidim Volfa in uno bjondo se mi obrne želodec. Samo bla, bla, bla in še in še bla, bla... Gospoda iz KS 90, SŽPD, ZSSS, in drugi. Leta 2011 smo delavci pri pogodbenih izvajalcih Luke bili dobesedno porinjeni v sindikalno stavko in izkoriščeni do konca. SŽPD je dobil vse, kaj pa mi. Mirne duše a s cmokom v grlu napišem, da se je stanje kar zadeva izkoriščanja nas delavcev pri takoimenovanih gazdah poslabšalo vsaj za 100%, pa tu ne mislim samo na plačo.
Preprosto vprašanje g. Majcen in ostali: "Res je, da smo navadni fizikalci in brez izobrazbe; ali smo zaradi tega manj vredni ali se nas zaradi tega sme izkoriščati po želji Luke in njihovega gazde ali živimo v 21 stoletju ali moje otroke moram vzgajati zatlačane, ki samo kimajo sicer.., ali nam Ustava RS kaj zagotavlja razen besed na papirju in ali vas ni sram, da se skrivate za Zakonom,, ki to ni...........?
delavec |  05 .02. 2015 ob  09: 47
Še dobro, da imamo veleumne vsevedne "komentatorje", ki zanjo le pljuvati po tistih, ki se borijo in izpostavljajo, v prepričanju, da so jim vse delavske in socialne pravice dane od boga...
BOBO |  04 .02. 2015 ob  21: 02
In kaj boste naredili , veleumni sindikati. Verjetno spet opozorilno stavko, po možnosti v nedeljo ob treh zjutraj. Svoje nestrinjanje boste pokazali tako , da bo topla voda v pipah , za dve stopinji nižja. Pa naj vidijo hudiča , zdaj pa gre zares. Nikoli do sedaj niste dokazali , da imate jajca , ker ste v službi države. Danes je najlepše biti sindikalist. Organiziraš nesmiselne štrajke , ob nedeljah ali sobotah , v vrste stavkajočih se prerinejo politiki in parlamentarci , čestitajo ti , kako lepo vse poteka. S piščalko hodiš in piskaš in štrajkajoči si oblečejo vreče za smeti . To naredi tudi kakšen politik in reče , mi levičarji obvladamo in potem vlada obljubi plače , celo za dva evra so višje in sindikalisti stopijo na zmagovalni oder. Upate si povedati , da ste se dotaknili predloga statuta. Samo dotaknili.
Evo , opisal sem model tipičnega sindikalista , ki niti po mizi ne sme udariti , ali pa enostavno nima j.... Tako je bilo vse do danes in pokažite mi ustanovo , ki ste jo uspeli obdržati na nogah. Je ni , ker namesto , da bi preprečevali , pridete , ko je vsega takorekoč konec. To zna delati vsak pogrebec , vi pa ste za to celo plačani. Dobro plačani.
Nehajte predlagati , ampak začnite že enkrat z dejanji. Bodite enkrat v prvih vrstah in se derite pred parlamentom. Ma ja , malo morgen. No izkoristite vsaj pusta , nadenite si masko in se sedaj derite pred parlamentom . Boste vsaj rekli , da ste nekaj poskusili narediti. Mogoče vas kdo tudi potreplja po rami. Socialni sporazum, kaj je že to ?
Furio |  04 .02. 2015 ob  20: 14
FIDES - kriminalni sindikat kriminalnih zdravnikov in kriminalcev v Republiki Sloveniji.