DA BODO POTOVANJA BREZSKRBNA: Naročite to 'čudežno' kartico

Slovenija

Med prvomajskimi prazniki se marsikdo odpravi na dopust ali potovanje. Tudi na dopustu pa nas lahko doleti smola in zbolimo ali se poškodujemo. V večini evropskih držav in Avstraliji lahko do nujne zdravstvene pomoči pridemo s evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, priskrbeti pa si jo moramo pred potjo.

Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja lahko uporabimo v državah članicah Evropske unije (EU), državah evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Liechtenstein in Norveška), Švici, državah s katerimi ima Slovenija sklenjen meddržavni sporazum (Bosna in Hercegovina, Črna gora, Makedonija ter Srbija) in Avstraliji, piše na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Kartico si moramo priskrbeti že pred potjo. Naročimo jo lahko na spletni strani ZZZS www.zzzs.si/tujina, preko telefona ali na območnih enotah in izpostavah ZZZS. Na slednjih lahko v primeru nujne poti zaprosite tudi za certifikat, ki začasno nadomešča kartico. Novo kartico lahko naročimo 30 dni pred iztekom prejšnje, praviloma kartica velja eno leto. Naročimo jo lahko tudi z SMS sporočilom na telefonsko številko 031 771 009. V sporočilo zapišemo EUKZZ in ZZZS številko, ki je na kartici zdravstvenega zavarovanja zapisana nad imenom. Sporočilo pošljemo brez presledkov.

V EU, evropskem gospodarskem prostoru in Švici pravico do zdravstvene pomoči uveljavljamo neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže. V nekaterih državah je treba določene storitve tudi doplačati, tako kot zavarovane osebe teh držav. Na zasebnih klinikah pa je treba zdravstvene storitve plačati v celoti.

Po vrnitvi v domovino lahko uveljavite povračilo teh stroškov pri območni enoti ali izpostavi ZZZS. Priložiti je treba medicinsko dokumentacijo in originalne račune.

V Makedoniji se pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči uveljavlja pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže. Poleg evropske kartice pa je treba priložiti tudi spremni dopis z izpisom osebnih podatkov.

V BiH, Črni gori in Srbiji predložite evropsko kartico s spremnim dopisom pristojni zdravstveni zavarovalnici v kraju začasnega bivanja, kjer vam bodo izdali potrdilo za uveljavljanje zdravstvenih storitev. Samo v nujnih primerih se lahko z evropsko kartico oziroma certifikatom in spremnim dopisom zglasite neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže.

Tudi v Avstraliji se je treba za nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč obrniti na zdravstvene ustanove, ki so del javne zdravstvene mreže. Poleg evropske kartice morate obvezno predložiti tudi potni list. Zahtevek za povračilo stroškov pa je treba vložiti neposredno pri avstralski zavarovalnici (poslovalnice Medicare) v kraju vašega začasnega bivanja. V skladu z meddržavnim sporazumom vam namreč ZZZS stroškov ne more povrniti.

Z ostalimi državami pa Slovenija nima sklenjenih meddržavnih sporazumov, kar pomeni, da morate storitve nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči plačati sami. Na osnovi predložene medicinske dokumentacije in originalnih računov vam bo ZZZS v upravičenih primerih povrnil stroške v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji.

Nepotrebnim stroškom se je mogoče izogniti tudi s sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini. Tovrstna zavarovanja namreč krijejo stroške nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči v tujini brez neposrednega plačevanja storitev tako v zasebnih kot tudi v javnih zdravstvenih ustanovah. Nudijo tudi vrsto drugih praktičnih storitev, ko so prevoz v domovino, pravno pomoč, premagovanje jezikovnih preprek, pomoč svojcem ipd. To zavarovanje priporočajo tudi vsem, ki se nameravajo v tujini ukvarjati z aktivnostmi, pri katerih je možnost nastanka poškodbe ali bolezni večja, so zapisali.

Deli novico: