CIMOS ZAPRL TOVARNO V SARAJEVU: Delavci na dopust

Koper

Koprski Cimos v okviru finančnega in poslovnega prestrukturiranja zapira tovarno v Sarajevu. Iz družbe, ki je v postopku prodaje, so danes sporočili, da so delavci sarajevske tovarne od danes na dopustu, ki ga bodo koristili še v maju in deloma juniju, njen program pa bodo preselili v druge proizvodne enote v skupini Cimos.

Cimos tako v okviru izvajanja načrta finančnega in operativnega prestrukturiranja pripravlja likvidacijo hčerinske družbe Famos Adi iz bosansko-hercegovske prestolnice.

Ob tem v koprski družbi zagotavljajo, da bodo v celoti spoštovali veljavno zakonodajo Bosne in Hercegovine ter delavcem izplačali odpravnine. Sarajevski proizvodni program bodo preselili na druge proizvodne lokacije skupine Cimos, sprožili pa so tudi aktivnosti za pomoč delavcem pri iskanju ustrezne zaposlitve pri drugih delodajalcih v sorodni dejavnosti.

Gre za novega v nizu ukrepov prestrukturiranja koprske skupine, ki je po potrjeni prisilni poravnavi, v okviru katere je njen največji lastnik postala Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), že reorganiziral proizvodne dejavnosti v Sloveniji ter prodal srbsko družbo Krušik - Precizni liv.

Proizvodnja se nadaljuje na treh lokacijah

V Cimosu, ki je poleg Slovenije, Bosne in Hercegovine ter Srbije s proizvodnjo prisoten tudi na Hrvaškem, natančneje v Istri, zagotavljajo, da Bosna in Hercegovina tudi po prodaji sarajevske tovarne ostaja pomemben del skupine. Cimos z delom v državi nadaljuje v okviru dveh pravnih oseb na treh lokacijah. V TMD Gradačac, v kovačnici NT Forging v Novem Travniku ter v livarni TMD Casting v Zenici je trenutno zaposlenih skupaj 766 delavcev, v celotni skupini Cimos pa okoli 6000.

Cimos je sicer po izvedeni prisilni poravnavi v postopku prodaje, pri katerem pa se zapleta. Uradnih informacij iz DUTB in podjetja ni, neuradno pa sta po poročanju medijev ponudbi bosanskega poslovneža Nijaza Hastorja in italijanskega finančnega sklada Palladio Finanziaria za lastnike nesprejemljivi. Prvi naj bi ponujal premalo, drugi pa naj bi se zanimali le za del skupine Cimos.

Boljšo rešitev naj bi iskali pri Američanih

Časnik Delo je v torek na podlagi informacij virov blizu prodajalcem poročal, da so se lastniki v iskanju boljše rešitve obrnili na največjega kupca sistema Cimos, to je ameriško multinacionalko Honeywell oziroma njeno švicarsko podružnico Honeywell Turbo Technologies.

V igri je sicer prodaja 92,3-odstotnega deleža Cimosa, ki ga prodajajo DUTB (47,5 odstotka), država oz. Slovenski državni holding (24,26 odstotka), NLB (9,44 odstotka), Gorenjska banka (5,74 odstotka), Abanka Vipa (2,42 odstotka), NKBM (2,2 odstotka) in SID banka (0,74 odstotka).

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija