Cepimo se za zdravo prihodnost

Zdravje

Začenja se svetovni teden cepljenja, ki letos poteka pod geslom Cepimo se za zdravo prihodnost. Na Nacionalnem institutu za javno zdravje priporočajo pravočasno cepljenje proti nalezljivim boleznim in svetujejo, da posameznik svojega zdravnika povpraša, katera cepljenja mu priporoča, da s tem zaščiti sebe in svojo družino.

Kot navajajo na nacionalnem inštitutu, se s cepljenjem zavarujemo pred mnogimi, pogosto zelo nevarnimi boleznimi. Med njimi je kar nekaj takšnih, za katere ni zdravila ali pa zdravljenje zaradi odpornosti bakterij na zdravila ni več uspešno.

Zmanjšuje se število zbolelih

Zaradi cepljenja se zmanjšuje število zbolelih za mnogimi nalezljivimi boleznimi. Zavedati pa se je treba, da mikrobi ne upoštevajo državnih meja, zato bolezni niso le nacionalni, ampak tudi regionalni in mednarodni problem.

V Evropi je v zadnjih letih prišlo do številnih izbruhov ošpic zaradi slabe precepljenosti predšolskih in šolskih otrok. V Sloveniji ošpice zaradi visokega deleža cepljenih zaenkrat dobro obvladujejo in kljub posameznim zbolelim ne beležijo izbruhov te bolezni.

Ob tem na nacionalnem inštitutu poudarjajo, da je preventiva pred nalezljivimi boleznimi pomembna v vseh življenjskih obdobjih. Kot so zapisali, se je treba zavedati, da človek ni nikoli prestar za cepljenje, zato tudi odraslim, še posebej pa starejšim priporočajo cepljenja proti gripi, pnevmokoknim okužbam, tetanusu in klopnemu meningoencefalitisu. Tako bodo v veliki meri zmanjšali možnost, da bi zboleli in s tem poslabšali svoje kronične bolezni. Prav tako je treba na cepljenje pomisliti tudi ob pripravah na potovanje v sosednje države in dlje po svetu, pozivajo.

Cepiva proti 25 boleznim

Sicer pa obstajajo cepiva proti 25 boleznim. Cepljenje vsako leto prepreči med dva in tri milijone smrti ter več milijonov primerov invalidnosti.

Letos mineva 40 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja. Pred 40 leti je bilo proti otroškim boleznim cepljenih let pet odstotkov otrok po svetu, danes pa jih je več kot štiri petine vseh otrok. Kljub takšnemu uspehu pa ostaja necepljenih več kot 22 milijonov otrok po svetu.

Deli novico: