Čebelarji na Krasu zaskrbljeni nad sladkosnedostjo medvedov

Slovenija

Čebelarji so na posebnem posvetu minuli teden na Krasu predstavili škodo, ki jo povzroča medved in vpliva tudi na čebelarje. Medved na Krasu uničuje tudi panje, ki so za namene opazovalno napovedovalne službe medenja postavljeni vse leto v gozdovih, so zaskrbljeni v Čebelarski zvezi Slovenije.

Medved naredi kar za tretjino škode čebelarstvu

Medved ni samo v gozdovih, prišel je že v naselja. Ne ogroža samo čebel, pač pa tudi ljudi, so v sporočilu za javnost poudarili v čebelarski zvezi, kjer od pristojnih zahtevajo, da pravočasno ukrepajo.

Predstavnik Zavoda za gozdove Slovenije Marko Jonozovič je na posvetu poudaril, da je medved zaščiten. V Sloveniji je trenutno okrog 500 medvedov. Letni odstrel v Sloveniji je letos 89 medvedov, povprečje zadnjih let pa je okoli 100. Država škode po medvedu povrne in približno tretjino škod, ki jih naredi medved, je v čebelarstvu, so navedli v zvezi. Po Jonozovičevem mnenju je edina pot za preprečitev škod v čebelarstvu fizična zaščita čebelnjakov.

Samo odstrel medveda ni rešitev

Po besedah Ivana Kosa z biotehniške fakultete medveda ne poznamo dovolj. Poudaril je, da bi morali o medvedu odločati sami, ne da nam to narekuje EU. Na ministrstvu za okolje pa pravijo, da samo odstrel medveda ni rešitev.

V zaključkih so se čebelarji strinjali, da morajo čebelarji na območjih, kjer je prisoten medved, čebele zavarovati. V primeru škode država plača materialne stroške, vendar le, če je bilo območje zavarovano. Čebelarji želijo proučiti tudi možnosti, da se ponovno uvede ukrep, ki bi čebelarjem omogočal pridobiti sredstva za zaščito proti medvedu.

Ob tem si želijo proučiti možnost, da se od skupnega števila medvedov za letni odstrel več medvedov umakne z območja Krasa ter ostalih območij, kjer medved ogroža tako ljudi kot čebele.

Deli novico: