Capričili: Strast do pikantne hrane ju je pripeljala do podjetniške ideje

Pikantna hrana ni za vsakogar. Nekateri se jo na daleč izogibajo, drugi obožujejo. Prav v skupino slednjih spadata David Presl in Gregor Tomazin. Koprčana, ki sta svojo "pikantno strast" želela deliti z drugimi in se lotila vzgoje domačega čilija.

"Zakaj čili? Predvsem zato ker ga oba obožujeva in pa zato ker tega pri nas ni veliko. Veliko je pikantnih omak in olj, a vse te popolnoma spremenijo okus hrane, zato sva želela narediti nekaj po svojem okusu. Najin produkt ima zelo malo svojega lastnega okusa, hrano naredi pikantno, ji doda nekaj odlične arome, a ji kljub temu ne spremeni prvinskega okusa. Je pa navdušenje nad čilijem prišlo prvič podedovano, ker se je že moj oče ukvarjal z gojenjem čilija, drugič pa v kombinaciji z ljubeznijo do vrtičkanja. Seveda tudi midva uživava ogromno pikantne hrane," pravi Presl. Zato sama odločitev za vzgajanje ni prišla čez noč, ampak postopoma. Sam se je ukvarjal z vrtnarjenjem in se odločil, posaditi tudi nekaj sadik te "vražje" začimbe, pri tem se mu je pridružil tudi Tomazin.

David in Gregor

Čili ima veliko blagodejnih učinkov. Poleg tega da ga uvrščamo med afrodiziake, je dokazano, da ima pomembno vlogo pri zdravljenju črevesnih vnetij in razjedah želodca. Poleg tega zavira tudi napredovanje raka prostate. Zaradi svoje ostrine je koristen pri shujševalnih dietah. Pomaga pa tudi pri zamašenem nosu, glavobolu, migreni in prehladu, znižuje krvni tlak in raven holesterola v krvi ter ščiti pred srčno-žilnimi obolenji.

Čeprav na tem področju nista imela veliko znanja, pravita, da "stric Google" ve vse. Tako so se začeli njuni koraki, seveda je pri tem pomagala tudi strast do vrtnarjenja.

"Trenutno čili gojiva na dveh lokacijah v koprskem zaledju, Gregor je pri tem še uspešnejši, saj ima res odlične pogoje," dodaja Presl. O količinah še ne moreta govoriti, saj se zaradi čiščenja in sušenja čili volumensko precej zmanjša. Razlika v kilaži pred obdelavo in po njej je tako zelo velika

"Verjemite, da ga tako kmalu ne bo zmanjkalo," v smehu dodaja. Gojita namreč najbolj pikantne sorte, kjer je konica zobotrebca lahko dovolj za posamezen obrok. Trenutno gojita več kot deset vrst čilija, med njimi bodo poznavalci zagotovo prepoznali sorte habanero, bhut jolokia in trinidad scorpion.

S pridelavo se nameravata ukvarjati ljubiteljsko, to ne bo primarni posel, za sušenje in prodajo pa sta se odločila, ker je veliko  ljudi izrazilo željo po nakupu njunega produkta, z uradno prijavljeno dejavnostjo pa lahko pridelek prodata povsem legalno. Svoje produkte, to je zmlet sušeni čili, bosta prodajala pod blagovno znamko Capričili, predvsem zato, da se bo takoj vedelo, od kod ta prihaja. "Zakaj pa se ne bi po olju in vinu ter ostalih istrskih produktih promovirali tudi s tu pridelanim čilijem," je sklenil Presl. 

Deli novico:

uaaaauuuu |  25 .09. 2014 ob  00: 33
kako sta vidva izvirna :)))) tip ki je ustavovil kupicili.si je car a ne vidva popo kopi pajaca!! izgleda da vse kar ste se naučili od vašega velikega šefa je kopiranje, tako kod bi on kopiral nebotičnike!
regional jaz sadim paradajz, bi prišli malo poslikat in kaj napisat? prodajam pod blagovno znamko PRDOdajz!
Boksi Trica |  23 .09. 2014 ob  14: 57
-1
.namesto da bi samo neki fiksali in se delali pametne vi "bogi kmetje" brez vez na zupanstvu, ne bi raje podpirali in bodrili mladenice,ki so se amatersko lotili necesa ki jim je v veselje ? Sram vas je lahko ker s tako revno mentaliteto boste ostali "bogi kmetje" in se ne boste dvignili iz vase bedne povprecnosti !! ..podpisan se en Presl !!
pikantna |  21 .09. 2014 ob  10: 36
-1
Preverjeno odlično!
kuku |  20 .09. 2014 ob  09: 07
bravo fanta nekje je treba zacet ...ne se ozirat na vsa pljuvanja saj smo v sloveniji, to nam je folklora.. jaz bi pa rad nekje nabavil Pimiento de Padron spanske vsaka deseta je pikantna... narejeno na padeli posuto z grobo soljo...mmm boljse ko prsut
žlehtnoba in ljubosumje |  20 .09. 2014 ob  08: 45
To prevladuje v našem mestu,verjetno zato ker imamo takega župana pa so to pri nas vrline in ne deformacije.G.Župan,s.....i in o..jebi,da bodo Koprčani spet normalni ljudje!
Zeljo@ |  20 .09. 2014 ob  06: 25
kaj si Popo Puppet?:)))
Zeljko |  19 .09. 2014 ob  21: 41
-2

smesno |
Kaj si ljubosumen ker ti nisi zupan kopra.
ta dva tipa |  19 .09. 2014 ob  17: 15
bosta tako bajno obogatela s tem, da se bo še dolgo o njima govorilo.... Hahahaha
satir |  19 .09. 2014 ob  12: 51
David izgleda kot bi gojil kokain ali pa se samo tako važnega dela. Zaradi par kil feferonov, pa se res ni treba tako zafiksano držat. Malo nasmeha pa očala dol in izgledamo takoj bolj človeško prijazni. kar se pa feferonov tiče, par grmičkov pa če si še ne vem kako velik jedec, jih ne moreš požret v enem letu. jaz jih tudi gojim sam, pa kaj potem...jaka muda smo rekli včasih.
nebodržalo |  19 .09. 2014 ob  12: 41
ne se jokat, če bi bilo tako bi bilo še ok. Sem poslala kar veliko takih opisov, dopisov in nazaj dobila zgolj kontra ponudbo koliko oglaševanje stane. 400, 600 ali celo par tisoč€. Tisti najbolj prijazni in dobrosrčni so bili za blagovno izmenjavo. Kmet je res samo kmet ma mone glih nismo...ben vsaj vsi ne.
ne se jokat |  19 .09. 2014 ob  12: 25
seveda je pridelovalcev čilija v Sloveniju in nasploh na svetu ogromno. Za promocijo mora posameznik poskrbeti sam, še posebej na začetku. Kontaktiraš izbrani medij, pošlješ kako slikico, ponavadi moreš tudi sam napisat predstavitev beri članek in oni ti ga objavijo kjer se lenuhar od novinarja, ki se napaja iz javnih financ samo podpiše. Ampak to je že druga tematika. Na žalost moraš sam poskrbet za samopromocijo, ne pa sedet na korti in čakat ter se smilit samemu sebi in za vse je kriv Popovič, Kučan, Janša, komunisti...
bodržalo |  19 .09. 2014 ob  12: 07
Žal drži kar je napisal smesno. Takih, ki prodajamo čilije in razne produkte iz čilijev nas je že zelo veliko na obali. Seveda nimamo pravih vez in poznanstev, da bi o nas pisali in nas promovirali. Pač navadni kmetje.
1