ČAKALNE DOBE POPOLDNE MALCE KRAJŠE: Bo zaleglo pismo Junckerju? (FOTO, VIDEO)

Istra

Na slovenskih prometnicah v smeri meje s Hrvaško je vse od jutra gneča z zastoji, vozniki so za prestop meje čakali tudi po več ur. V popoldanskem času so se kolone sicer nekoliko skrajšale. Povečan promet je deloma posledica počitnic v sosednji Avstriji in na Bavarskem, a osnovna ovira je izvajanje uredbe o poostrenem nadzoru na schengenski meji.

Že v petek in enako danes so vozniki na izstop iz Slovenije v kolonah čakali tudi več ur. Najdlje čakajo tisti vozniki, ki so se namenili na mejne prehode Obrežje in Gruškovje. Na Obrežju je bila dopoldne najdaljša čakalna doba štiri ure, popoldne pa so osebna in tovorna vozila za izstop čakala eno uro, avtobusi pa tri ure. Čakalna doba za vstop za osebna vozila je bila 45 minut, za avtobuse in tovorna vozila pa dve uri.

Na morebitni negativni učinek tako dolgih kolon na meji na usodo prihajajoče poletne turistične sezone so danes opozorili na Hrvaškem. Predsednik hrvaške stranke IDS Boris Miletić in evropski poslanec te stranke Ivan Jakovčić sta predsednika hrvaške vlade Andreja Plenkovića ter predsednika Evropske komisije Jan-Clauda Junckerja opozorila, da je evropska uredba povzročila kaos na meji, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

V javnem pismu Plenkoviću in Junckerju sta zahtevala, da se na hrvaški meji povrne dosedanja praksa ciljnih kontrol potnikov. Trenutni način izvajanja kontrol na hrvaški meji bo namreč po mnenju Miletića in Jakovčića ogrozil hrvaško gospodarstvo oz. turizem, ki predstavlja kar 20 odstotkov celotnega hrvaškega bruto domačega proizvoda. "Dosedanja praksa ciljnih kontrol potnikov se je izkazala za dobro prakso, ki je ni treba spreminjati," sta zapisala.

Župan Umaga Vili Bassanese pa je hrvaško vlado v pismu pozval, naj težave, ki so se pokazale že ob uvedbi nadzora na meji v petek, čim prej reši, v nasprotnem bo posledice čutila cela država, poroča Hina.

Sistematični nadzor potnikov na mejah je v veljavi od petka. Uveden je bil zaradi varnostnih razlogov in povečane grožnje terorizma ter drugih kriminalnih aktivnosti. Že v petek so ukrepi povzročili večurne zastoje na hrvaških mejnih prehodih in dolge kolone vozil.

Tudi Bassanese je v pismu hrvaški vladi opozoril na škodo, ki bi jo lahko utrpelo hrvaško gospodarstvo, ki je v veliki meri odvisno od turističnega prometa. Po njegovem prepričanju bosta namreč poostreni nadzor in večurno čakanje na mejah odvrnila turiste, ki na Hrvaško potujejo z osebnimi vozili. Prav ti so v poletni sezoni najštevilčnejši gostje hrvaških turističnih delavcev.

Negativni učinki se bodo po mnenju župana odrazili tudi na ostalih sektorjih, ne samo turističnem. Pri tem je izpostavil prevoznike, pa tudi učence in študente, ki dnevno potujejo v Italijo ali Slovenijo.

V pismu je pozval, naj hrvaška vlada in pristojna ministrstva v čim krajšem času rešijo problem, pri čemer je zahteval aktivno podporo hrvaškega premierja Plenkovića. "V nasprotnem bodo posledice čutili vsi, prvi pokazatelj pa bodo že prihajajoči velikonočni prazniki," je pismo povzela Hina.

Miletić in Jakovčić pa od vlade zahtevata takojšnje ukrepe, da se bodo na vseh "ključnih" mejnih prehodih, preko katerih v Hrvaško pride 99 odstotkov turistov, zagotovili dodatne resurse za hitrejšo obravnavo potnikov. Sicer bi bil lahko po oceni hrvaških politikov ogrožen že turistični promet v času bližajočih velikonočnih praznikov.

V poznem popoldanskem času so se zastoji na najbolj obremenjenih cestah v smeri meje skrajšali. Na dolenjski avtocesti pred mejnim prehodom Obrežje proti Hrvaški je bila okoli 17.30 kolona čakajočih vozil dolga le še 300 metrov, medtem ko je bila v dopoldanskih urah dolga več kilometrov. Zastoji so še vedno tudi na cestah Strunjan-Lucija in Seča-mejni prehod Sečovlje.

Glede na podatke policije so se začele tudi čakalne dobe na bolj obremenjenih mejnih prehodih nekoliko skrajševati. Na Obrežju vozniki osebnih in tovornih vozil za izstop čakajo eno uro, avtobusi pa tri ure. Za vstop v Slovenijo je na hrvaški strani čakalna doba za osebna vozila 45 minut, za avtobuse in tovorna vozila pa dve uri. Na mejnih prehodih Slovenska vas, Metlika, Rigonce in Gruškovje je čakalna doba za izstop 30 minut, na Sečovljah dve uri, na Zavrču eno uro, na Ormožu 45 minut, na Petišovcih pa 40 minut.

Deli novico:

ah |  09 .04. 2017 ob  11: 57
Kontrole naj potekajo ko ljudje želijo vstopit v eu ne pa iz. Tu ni logike da je taka štala za izstop...
Naj  |  08 .04. 2017 ob  19: 35
se gre Cmerko še malo pocmerat k Junkerju pa bo takoj vse ok.