BUTALSKA DRŽAVA IN JERNEJEV KANAL: 14 let že 'odstranjujejo' nekaj zapuščenih plovil, Godnič bi si vzel še kako leto

Piran

Že 14 let je minilo, odkar se je vlada zavezala, da bo iz Jernejevega kanala odstranila vsa zapuščena plovila, pa se to do danes še ni zgodilo. V omejenem kanalu še vedno domuje 15 plovil, pristojni za njihovo odstranitev pa s svojih ramen prelagajo odgovornost. Vse naj bi se sicer razrešilo v roku enega leta. 

V skladu s poročilom Računskega sodišča je za odstranitev zapuščenih plovil iz Krajinskega parka Sečoveljske soline pristojna vlada oziroma ministrstvo za okolje in prostor. Kot je ugotovilo sodišče, pa poslovanje vlade in ministrstva za okolje in prostor pri upravljanju Jernejevega kanala do sedaj ni bilo učinkovito. Vlada se je že leta 2003 v koncesijski pogodbi zavezala, da bo začela z ustreznimi postopki za izpraznitev Jernejevega kanala, a ni v vseh teh letih naredila niti enega koraka naprej. Nič manj odgovornosti ne nosi ministrstvo, ki potrjuje načrt upravljanja krajinskega parka in je bilo z dogajanjem seznanjeno, ukrepalo pa ni.

V Jernejevem kanalu je tako še vedno 15 plovil: sedem jih ima znanega lastnika, lastnike osmih še iščejo. Kot je pojasnil direktor podjetja Soline Klavdij Godnič, je sedem plovil potopljenih, zato je iskanje lastnikov še toliko težje. V kolikor lastnikov ne bodo našli, bo za plovila poskrbela direkcija za vode, ki deluje v okviru ministrstva za okolje in prostor. Za to pa bo potrebno približno eno leto.

Zakaj tako dolgo?

Kot je pojasnil Godnič, je čas odstranitve plovil brez lastnika odvisen od direkcije za vode. "Od njih je odvisno, na kakšen način bodo peljali nadaljnje postopke, v smislu prijave na policiji in pa sodniji. Obstaja sicer zakonsko določen rok, v katerem je potrebno iskati lastnika. Če se v tem času lastništvo predmeta ne ugotovi, se ga lahko brez pravnih posledic proda ali uniči. Vsi postopki pa trajajo približno eno leto."

Vsem že znanim lastnikom plovil pa so Soline nedavno poslale še zadnje obvestilo. Če svojih plovil ne bodo pravočasno odstranili, rok se izteče konec meseca, bo namesto njih to storilo podjetje Soline in jim naložilo plačilo stroškov odstranitve.

Kdaj bo Jernejev kanal popolnoma izpraznjen, tako ni popolnoma jasno. Po Godničevih besedah tega ni pričakovati do spremembe zakonodaje ali do ureditve novega pristanišča, ki ga ima v načrtu piranska občina.

Za iskanje lastnikov plovil bo potrebno približno eno leto, pojasnjuje Godnič.

Občina Piran: "Naš projekt njih ne odvezuje odgovornosti!"

Na Občini Piran pojasnjujejo, da odstranjevanje plovil iz Jernejevega kanala in ureditev novega pristanišča nista povezana. "Glede ureditve Jernejevega kanala obstaja odlok, v skladu s katerim bi občina prevzela odgovornost za nadzor, šele ko bi bila pravnomočna gradbeno in upravno dovoljenje. Občina v tem primeru še ni odgovorna za nič. Nadzor bi lahko pričela izvajati šele, ko bi bil kanal prazen."

Piranska občina ni pristojna za odstranjevanje plovil iz Jernejevega kanala, saj ima pristojnost le do desnega brega, kjer, kot so pojasnili, poostreno izvajajo nadzore nad parkiranjem vozil. Za odstranjevanje zapuščenih plovil bi v tem trenutku morale najbolj neposredno ukrepati Soline. "Ni smotrno, da čakajo občino in novo pristanišče. Naš projekt njih ne odvezuje odgovornosti," so jasni v Piranu.

Občina za rešitev akutnega problema potrebuje pomoč ministrstva

V prenovljenem kanalu bi bilo prostora za okvirno 250 plovil. Vzdolž celotnega kanala, ki bi ga poglobili, bi se v dveh nivojih razprostiral mostovž. Zgornja površina mostovža bi bila namenjena pešpoti, spodnja pa vezavi plovil. Projekt bi stal od tri do 3,5 milijona evrov.

Na piranski občini že imajo pripravljen projekt za ureditev Jernejevega kanala, a potrebujejo še dve soglasji. Nato se bo občina prijavila še na razpis za evropska sredstva.

Kot so še dejali na občini, se vseeno trudijo rešiti problem z Jernejevim kanalom, saj ga ocenjujejo za akuten problem, a je pri tem nujno potrebna predvsem pomoč ministrstva za okolje in prostor.

Deli novico:

Mariopi |  13 .10. 2017 ob  16: 30
Ja sej je čoln tudi vozilo, ane...alora naj velja kakor za avto, porkapipa
cd |  13 .10. 2017 ob  12: 34
drzava? obcina!
Zvezdan |  13 .10. 2017 ob  10: 00
Če neregistriran avtomobil zapustiš na javnem dobro, ti ga odstranijo na deponijo in ti storitev zaračunajo. Z vozilom potem ravnajo skladno z zakonskimi določili.
Enako bi lahko uredili tudi s plovili in lastnike oglobili.
Izgovor občine je neutemeljen. Če ima pristojnost do desnega brega je dovolj. Na desnem bregu je nabit kol na katerega je privezano plovilo, vsa ostala plovila, pa so itak že na obali.
KAKO si pa drznejo,""kjer, kot so pojasnili, poostreno izvajajo nadzore nad parkiranjem vozil""? To pa smejo?
To pomeni,da tam ne smeš parkirati avtomobila, lahko pa tam trajno odložiš zapuščeno plovilo.
OBČINSKA SRAMOTA !
Karlo |  13 .10. 2017 ob  08: 22
Verjetno so preskočili pouk o štetju. Plovil je več. Drugo, očitno smo še vedno v socializmu, ko smo bili vsi malo kolektivno (ne)odgovorni.
@Andrej |  13 .10. 2017 ob  08: 08
Andrej imaš čisto prav in preprosto. Malo dima ne škodi.
jQuery16207242773427171901_1507870511538? |  13 .10. 2017 ob  07: 04
golf igrišče imej ti pred tvojo hišo doma.
Kje  |  13 .10. 2017 ob  07: 01
pa je deponija za zapuščena in ne plovna plovila?
andrej |  13 .10. 2017 ob  02: 29
Kot je razvidno iz fotografij so ta "plovila" še vedno na obali ob cesti.
Za vsako barčico je dovolj 2 dcl bencina in ena vžigalica, pa naj zagori.
Lahko se tudi shrani malo pepela za te spoštljive lastnike.
Marsikaj je treba samo.. |  12 .10. 2017 ob  22: 32
Ker ni nobene primerne, konkretne nočne zabave še, pustimo vse stat. Rola, rola se mi zdej, sanjamo, sanjamo naprej. Dokler se ne uredi status morja, se je najboljše hibernirat, poslušat Zmelkoowe in njihove komade: Jaz sem mala rožica. ne maram herbicidov. Ste videli kaj je zdaj v modi? Razni šprtniki, oblečeni kot cestni delavci. Rožica je lepše oblečena kot sam kralj Salomon je bil. Narava nas uči, nature dissapearing-John Mayall. Lep pozdrav by: d.j. d.j..
JVI |  12 .10. 2017 ob  21: 53
Barke, čolne ali karkoli je treba takoj izvleči in odpeljati na deponijo, pa naj jih lastniki pridejo tja iskat, proti plačilu seveda. Zakon? Hitro se da to uzakoniti, če se hoče!
@WURZ |  12 .10. 2017 ob  17: 16
Nevem tocno cemu ti sluzijo skavti, sicer jih bos na obali tezko sploh nasel.... ma neglede na to...

sem bil rpeprican da ima obcina piran redarsko sluzbo... grejo zapisejo tablice dajo prosnjo la lusko za izdajo podatkov o lastnikih... lastnikom posljejo dopis z zahtevo po odstranitvi, oziroma prisilni odstranitvi v naprotnem primeru seveda na njihove stroske...

moz ki je nosilec tablice bo v primeru da je barko prodal in nov lastnik ni naredil reppisa posredoval kupoprodajno pogodbo in v dveh treh tednih je vse reseno kar ni reseno pac gori za prvi maj...
Odlicen naslov |  12 .10. 2017 ob  17: 09
Butalska drzava.
1