BRITANCI POMAHALI V SLOVO: Pomeni to konec EU?

Svet

Britanski volivci so na četrtkovem referendumu podprli izstop svoje države iz EU. Za brexit jih je glasovalo skoraj 52 odstotkov. Britanski premier David Cameron je zaradi tega napovedal svoj odstop, vrednost funta pa je močno padla. Medtem v EU poudarjajo, da so odločeni ohraniti enotnost unije.

Po dokončnih izidih je za odhod iz EU glasovalo 51,9 odstotka britanskih volivcev, za obstanek pa 48,1 odstotka. Razlika je bila več kot milijon glasov.

Za brexit so večinsko glasovali volivci v Angliji in Walesu, medtem ko so v Londonu, na Škotskem in Severnem Irskem večinsko podprli obstanek v EU.

23. junij bo zapisan v zgodovino

"Naj se 23. junij zapiše v zgodovino kot naš dan neodvisnosti," je izide komentiral eden glavnih zagovornikov odhoda iz unije, vodja evroskeptične stranke Ukip Nigel Farage, ki je Britancem obljubljal, da bo država z izstopom iz EU znova vzela vajeti v svoje roke.

Britanski premier David Cameron je po objavi izidov napovedal odstop. "Mislim, da ne bi bilo prav, da bi skušal biti kapitan, ki vodi državo v novi smeri," je dejal.

Umakniti se namerava do oktobrskega kongresa konservativcev, saj verjame, da bo moral pogajanja o izstopu države iz EU voditi nov premier. "Mislim, da je prav, da novi premier sprejme odločitev o tem, kdaj aktivirati člen 50," je dejal Cameron.

Pred izstopom iz EU mora država o svoji nameri uradno obvestiti Evropski svet

Omenjeni člen lizbonske pogodbe ureja izstop države iz EU. Država, ki želi izstopiti, mora o svoji nameri najprej uradno obvestiti Evropski svet. Na podlagi smernic, ki jih ta pripravi, se unija začne pogajati in sklene s to državo sporazum, v katerem opredeli pogoje za njen izstop in okvir prihodnjih odnosov med stranema.

Pogodba EU predvideva dveletno obdobje za pogajanja o pogojih izstopa, a bi lahko postopek trajal tudi dlje.

V EU medtem opozarjajo, da mora unija kljub vsemu ostati enotna. "Odločeni smo obdržati našo enotnost kot sedemindvajseterica," je dejal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.

Zagotovil je, da zaradi brexita ne bo prišlo do pravnega vakuuma. Dokler Velika Britanija formalno ne zapusti EU, bo zanjo kot tudi v sami državi veljala evropska zakonodaja, tako v smislu pravic kot obveznosti, je dejal.

Prihodnji teden sklic vrha evropskih voditeljev

Evropski voditelji bodo o britanski odločitvi govorili na vrhu prihodnji teden, že v soboto pa bodo o tem na izrednem srečanju v Berlinu govorili zunanji ministri šestih ustanovnih članic EU.

Izid britanskega referenduma so obžalovali voditelji več evropskih držav, tudi Slovenije, ki pa hkrati opozarjajo na to, da je nujno, da se EU učinkovito spopade z izzivi.

Izjave voditeljev

Francoski predsednik Francois Hollande je sklical izredno sejo vlade, nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier pa je dejal, da gre za žalosten dan za Evropo in Veliko Britanijo. Belgijski premier Charles Michel se je zavzel za "konklave EU". "Določiti moramo svoje prednostne naloge in oblikovati novo prihodnost za Evropo," je tvitnil.

Da se mora EU reformirati, je poudaril italijanski premier Matteo Renzi, podobno je mnenje nizozemskega premierja Marka Rutteja.

Madžarski premier Viktor Orban je ocenil, da je bila begunska kriza ključen dejavnik za odločitev Britancev, češki premier Bohuslav Sobotka pa meni, da odločitev Britancev "ni konec sveta".

Položaj Britanije v Natu se ne bo spremenil

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je dejal, da se zaradi brexita ne bo spremenil položaj Britanije v Natu, je pa bolj kot kdajkoli pomembna platforma sodelovanja med evropskimi zavezniki.

Slovenski premier Miro Cerar je ocenil, da bo referendumska odločitev Velike Britanije po verjetnem kratkem obdobju negotovosti mednarodnih trgov vodila v dodatno utrditev unije in spodbudila njeno prenovo. Ta bo po njegovem omogočila, da se bomo s sodobnimi izzivi spopadli učinkoviteje, z več solidarnosti, odločnosti in tesnejše povezanosti.

Da bo v EU nujen premislek o vzrokih za britansko odločitev, je prepričan tudi zunanji minister Karl Erjavec.

Veselje predstavnikov evroskeptičnih strank

Predstavnike evroskeptičnih strank po Evropi pa izid britanskega referenduma veseli. Vodje skrajne desnice na Nizozemskem Geert Wilders, v Franciji Marine Le Pen in Italiji Matteo Salvini so tako nemudoma pozvali k podobnim referendumom v svojih državah.

Odločitev Britancev za brexit je zamajala finančne trge. Britanski funt je padel na najnižjo raven od leta 1985, padla pa je tudi vrednost evra.

Britansaka centralna banka bo zagotovila stabilnost

Britanska centralna banka je že napovedala "vse potrebne korake" za zagotovitev stabilnosti. Guverner Mark Carney je dejal, da je na trgih mogoče pričakovati nekaj nestanovitnosti, vendar je zagotovil, da je banka na to pripravljena.

Zaradi brexita se je trgovalni dan na evropskih borzah začel z velikimi padci. Donos do dospetja na obveznice bolj ranljivih članic območja evra pa se je zvišal, poskočil je tudi donos na slovenske obveznice.

Slovensko gospodarstvo naj ne bi občutilo usodnih posledic

Brexit za slovensko gospodarstvo sicer naj ne bi imel usodnih posledic. "Prepričan sem, da bodo gospodarski tokovi našli poti za normalno sodelovanje še naprej," je dejal generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič.

Finančni minister Dušan Mramor pa napoveduje, da bodo storili vse, da bo Slovenija brexit občutila v čim manjši meri.

Posledice referenduma v Združenem kraljestvu

Referendum pa utegne zamajati tudi Združeno kraljestvo. Škotska premierka Nicola Sturgeon je tako dejala, da se Škotska v prihodnosti vidi kot del EU. Severnoirska katoliška nacionalistična stranka Sinn Fein pa zahteva referendum o združitvi Severne Irske z republiko Irsko.

Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo pa se je zavzel za "deljeno suverenost" Španije in Velike Britanije nad Gibraltarjem, kar bi slednjemu omogočilo ohranitev dostopa do skupnega gospodarskega prostora EU.

Deli novico:

@Oštja |  27 .06. 2016 ob  06: 22
Pa kaj je z vami, ljudje? Se kdo vpraša,koliko "govna" v Ljubljani prihaja iz naših krajev?
kakšna  |  26 .06. 2016 ob  16: 26
evropa je to če lahko nekatere države članice naprej uporabljajo njihov denar in ne euro valute. pa še namesto da bi se sestale vse članice evrope , so se sestale samo ta glavne, toliko o enakopravnosti ......bravo britanci
bine |  25 .06. 2016 ob  18: 46
ko sedaj berem o tem kako angleži niso sploh vedeli o čem so glasovali, kaj pomeni brexit in kaj EU sploh je, potem hvala bogu, da gredo ven in to čimprej, še sploh, pa potem, ko so EU kar dobro izmolzli s svojimi oz. odpustki za njih in raznimi privilegiji, ki so si jih izposlovali na škodo ostalih članic!
lino |  25 .06. 2016 ob  16: 55
odločitev v Angliji na referendum je obvezujoča
SoVraG |  25 .06. 2016 ob  14: 17
@SoVraG: Inflacija je varovalka ekonomije in je koristna, ni noben bav bav. Je kdo umrl od lakote zaradi inflacije v jugoslaviji? Ali ko je bila lira, marka? NE! Ureja se jo z davki. Ko je previsoka zvisas davke in spravis denar z obtoka. Vprasaj se zakaj bi morala drzava ki tiska denar, torej ga ustvarja ona , pobirat davke? Samo za urejat inflacijo.
Pjero  |  25 .06. 2016 ob  10: 47
-3
Zgodilo se je ravno to, kar se dogaja pri nas. STARCI so zjebali generacije mladih šolanih ljudi in uničili njihovo bodočnost. To " je " najboljše kar stara banda lahko naredi za svoje otroke.
evropska šarada |  24 .06. 2016 ob  22: 19
-1
Hja, ljudje so že glasovali za odhod, a realno bo o tem odločal parlament, ker v Britaniji odločitev na referendumu ni zavezujoča. To je večina medijev pozabila napisat. Toliko o njihovem poštenem informiranju ljudi.
No, v glavnem, mi ne bomo šli ven, ker naši politiki, ki so izdajalci lastnega naroda, zagovarjajo federalno Evropo. Se pravi še manj pravic in svobode za tiste, ki bodo ostali v EU. Da o ostalem niti ne govorim. Boste že videli.
Ka ste nafutrali breka? |  24 .06. 2016 ob  21: 50
breksit !
Aurelio Juri |  24 .06. 2016 ob  18: 44
Vlada pozor! Če Jazbec ne bo zamenjan ali ne bo preklical predloga o zamenjavi treh nadzornikov Luke Koper, se ti v torek na Titovem trgu v Kopru zgodi ISTREXIT!
scampo |  24 .06. 2016 ob  18: 00
Britanski ne EU ima lahko tudi pozitiven učinek saj so si kot članica izpogajali ogromno benificij in tako povzročili
da so bile ostale članice napram njenemu statusu v EU povsem neenakopravne.
Z izstopom je postala skupnost bolj higienična.
Skrajni čas da začnejo EU-birokrati delati svoje delo.
Oštja |  24 .06. 2016 ob  17: 52
Bilo bi i vreme, a da morete tek Jazbeca i ostalo govno iz Ljubljane odvesti sebi bilo bi super.
@SoVraG |  24 .06. 2016 ob  17: 49
In izvozniki bodo prodajali v tolarjih, ki bodo nemoteno hodili iz tiskarn in ustvarjali 14 % inflacijo na leto. Exit je smiselen za suverene in avtonomne države, ne za nas, ki smo pač nek privesek in izkoriščamo eksternalije večjih.
1