Branje, ki ga ne smete spregledati: Istrske jedi z zgodbo

Alberto Pucer je zgodovinar in poznavalec istrske gastronomske dediščine ter avtor številnih etno kuharskih knjig, ki navdušujejo številna gospodinjstva zaljubljencev v Istro. Tokrat je ljubitelje avtohtonih istrskih jedi nagradil z še eno novo knjigo, Istrske jedi z zgodbo. Svoj novi izdelek, bo predstavil danes, 10. maja, ob 19. uri v gostilni Oštarija v Portorožu. Pred predstavitvijo smo na kratko poklepetali z njim - o pomenu knjige, istrski kulinarki. Med drugim nam je razkril tudi načrte za prihodnost.

Začniva z vprašanjem o tem, kako je ideja za knjigo sploh nastala? 

Ideja je nastajala kar nekaj časa. Dokončno obliko pa je dobila po dokaj uveljavljenem, vendar žal že opuščenem kulinaričnem dogodku Pozabljeni okusi Istre, ki ga je dve leti zapovrstjo pripravljalo TZ Izola. Gostinska ponudba je namreč slonela prav na jedeh, ki sem jih vsakič oplemenitil z zgodbo, kar je bilo gostom izredno všeč. Pa sem si dejal, zakaj ne bi te zgodbe zapisal in izdal v knjižni obliki. In tako je nastala ta knjiga.

Koliko časa ste zbirali material in zgodbe?

Material oziroma zgodbe so nastajale že med zbiranjem receptov istrskih jedi, ki so izšli v mojih dveh knjigah Istrska kuhinja – Pr nas kuhamo pu naše in Ko zadiši po istrski kuhinja – Istrska kuhinja od A do Ž. Kot ljubitelja naše preteklosti, običajev, navad in istrske kulinarične dediščine me je vedno zanimalo več kot le recepti: kako je določena jed nastala, kako se pripravi, kdaj itd. V preteklosti so sestavine jedi narekovali letni časi, prazniki in seveda čas številnih tujih gospodarjev, ki so vladali v tem delu Istre, zlasti Benečanov.

Zgodbe v knjigi na kratko zajemajo, od kod izvira ime jedi, kdaj in kje so nastale ter se razširile k nam. Seveda pa so predstavljene tudi domače avtohtone istrske jedi. Na neki način je bilo delo tudi raziskovalno, saj sem med drugim uporabljal italijanski etimološki slovar, slovar beneškega narečja zlasti pa slovarje tržaškega in koprskega narečja.

Knjiga je lično oblikovana in jo krasijo številne fotografije. Kdo je poskrbel za to in kdo je knjigo izdal?

Fotografije in oblikovanje so delo Roberta Titana s predhodnim skupnim posvetovanjem. Jedi sem namreč sam skuhal, on pa jih je fotografiral brez kakršnih "lepotilnih" dodatkov, tako da se s svojo pristnostjo skladajo z besedilom. Poleg fotografij jedi pa je v knjigi tudi nekaj detajlov iz hrastoveljskih fresk, povezanih z istrsko kulinariko. Format knjige je kvadratne oblike s trdo vezavo. Knjigo sva izdala v samozaložbi. S pomočjo sponzorjev sva pokrila stroške tiska, s prodajo pa upam, da se bo poplačalo tudi najino delo.

Cena knjige je 25 evrov. Knjigo lahko naročite preko e-maila uuistral@gmail.com.

Vemo, da ste velik poznavalec istrske dediščine in gastronomije. Vsaka jed v knjigi ima svojo zgodbo. Katera je po vašem mnenju najbolj zanimiva in zakaj?

Moram povedati, da tokrat v knjigi ni receptov, ampak so samo zgodbe jedi ter zanimiv in bogat uvod. Knjigo pa zaključujejo še poglavja Istrska dobrodošlica, Istrske praznične jedi in Istrske jedi v pregovorih. Izpostavljal ne bi nobene, saj so zanimive kot celota in vsaka posebej.

Kako ocenjujete kulinarično ponudbo v Istri, menite, da gostilne ali restavracije ponujajo dovolj avtohtonih jedi?

Še ne dovolj, se je pa v zadnjih letih ponudba domačih pristnih istrskih jedi močno povečala in se povečuje, kar me nedvomno zelo veseli. Zlasti ker je tudi povpraševanje gostov po takih jedeh čedalje pogostejše.

Imate morda še kakšne načrte za naprej? Kaj sicer počnete trenutno, s čim se ukvarjate?

Že pripravljam novo knjigo, podobno tej, in sicer Istrske praznične jedi.

Deli novico: