Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pripravljajo spremembe financiranja zasebnih vrtcev, s katerimi bi po mnenju Združenja zasebnih vrtcev Slovenije praktično ukinili zasebne vrtce. Ti bi postali dostopni samo za bogato elito.
BOJ ZA OBSTOJ ZASEBNIH VRTCEV: S spremembo financiranja naj bi bili dostopni samo za elito
Slovenija
Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so imenovali delovno skupino, ki jo sestavljajo predstavniki občin, Skupnosti vrtcev Slovenije, Združenja ravnateljic in ravnateljev vrtcev Slovenije ter Združenja zasebnih vrtcev Slovenije. Skupina, ki se je prvič sestala decembra lani, obravnava tudi možnost sprememb pri financiranju zasebnih vrtcev.
"Eno od področij je tudi preučitev zakonskih rešitev ustreznosti sistema financiranja zasebnih vrtcev, ki nimajo pridobljene koncesije, so pa upravičeni do prejemanja sredstev za vsakega vključenega otroka iz občinskega proračuna v višini 85 odstotkov sredstev, ki bi jih občina zagotavljala, če bi bil otrok vključen v istovrstni program javnega vrtca," so pojasnili.
Po mnenju predsednice Združenja zasebnih vrtcev Slovenije Teje Steblovnik, članice delovne skupine, želi ministrstvo spremeniti 34. člen Zakona o vrtcih. "Gre za želje občin, da bi imele večjo moč odločanja pri tem, ali bi otroka, ki obiskuje zasebni vrtec, financirale ali ne. V združenju, ki vključuje 73 zasebnih vrtcev iz vseh regij, temu ostro nasprotujemo," je povedala.
Steblovnik je prepričana, da bi sprememba zakona v praksi pomenila ukinitev oziroma zaprtje večine zasebnih vrtcev, saj bi ti vrtci za večino staršev postali nedosegljivi, posledično pa bi zasebni vrtci postali vrtci za elito. "Če bi se občina odločila, da vrtca ne sofinancira, bi morali starši otrok, ki so v teh vrtcih, plačati polno ceno brez subvencije. Vemo, da je cena vrtca čez 700 evrov in redko kateri starš v Sloveniji si bi lahko še sploh to privoščil," je izpostavila ter označila predlog za "škodljiv".
Do predloga so kritični tudi v opozicijski SDS, kjer zahtevajo sklic nujne seje odbora za izobraževanje. Prepričani so, da želi ministrstvo omejevati svobodno izbiro vrtca, kar je po njihovem mnenju nedopustno.
Po podatkih ministrstva je bilo v Sloveniji 9. januarja v vrtce vključenih 97.645 otrok, od tega je v zasebnih vrtcih 5.088 oziroma 5,8 odstotka vseh vrtčevskih otrok.