BO ULOV SARDEL IN SARDONOV V JADRANU OMEJEN? Slovenija želi poseben status

Slovenija si v razpravi o omejitvi ribolovnih možnosti v prihodnjem letu, ki prinaša uvedbo kvot tudi v Jadranskem morju, prizadeva za poseben status, ki ne bi pomenil dodatnih administrativnih obremenitev. Trenutno kaže na dogovor, po katerem bi lahko Slovenija v letu 2017 ulovila 300 ton sardel in sardonov, s čimer je zadovoljna.

V Bruslju poteka končnica pogajanj o uredbi o ribolovnih zmožnostih za leto 2017, ki pomeni bistveno novost tudi za Jadran, pri čemer smo morali izpogajati poseben status Slovenije, je pojasnil kmetijski minister Dejan Židan.

Zaradi ogroženosti nekaterih rib se omejuje ulov, letos se je po ministrovih besedah prvič pojavila tudi zahteva po omejitvi ulova sardel in sardonov v Jadranskem morju, kar je dejansko predhodnica uveljavljanja kvot.

Slovenija si z argumentom manjših ribolovnih dejavnosti prizadeva za status, ki ne bi pomenil dodatnih administrativnih obremenitev. V Sloveniji dejavno lovijo le štiri manjše ladje, sam ulov je od članstva v uniji padel za več kot 90 odstotkov, je ponazoril Židan.

"Slovenija s svojim ulovom, ki je približno 0,1 odstotek, torej en promil jadranskega ulova, ne predstavlja nevarnosti za stalež rib, zato ne vidimo potrebe, da bi se dragi mehanizmi, ki so lahko večkratnik realnega ulova v finančni vrednosti, uvajali v Sloveniji," je še poudaril minister.

Trenutno kaže na kompromis, po katerem bi lahko Slovenija v prihodnjem letu ulovila 300 ton sardel in sardonov, kar je po Židanovih navedbah ustrezno, saj je bil na primer lani skupni ulov 58 ton. Predvideno je sicer mesečno poročanje, medtem ko je sedaj treba Bruslju poročati na četrt leta.

"Izpogajali smo, kar je bil cilj za naš ribiški sektor," je izpostavil minister. Kompromis namreč po njegovih besedah Sloveniji omogoča, da brez dodatnih upravnih obremenitev obdrži proizvodnjo, ki ima poleg gospodarskega tudi turistični in zgodovinski pomen.

Deli novico: