BILLOV ČUDEŽ: Tetraplegik znova začel uporabljati roke

Zdravje

Američan, ki je ostal po nesreči s kolesom pred skoraj desetimi leti hrom od ramen navzdol, se lahko ponovno sam hrani, piše v danes objavljeni študiji v znanstveni reviji The Lancet medical journal. Gre za prvi tovrsten primer, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Presenetljiv napredek je bil odvisen od proteze, ki se izogne poškodovanemu delu hrbtenice ter z uporabo žic, elektrod in računalniških programov ponovno poveže njegove možgane in mišice.

"Kakor vemo, je to prvi primer na svetu, da oseba s hujšo in kronično paralizo neposredno uporablja lastno možgansko aktivnost, da premika svoje roke in dlani ter opravlja funkcionalne gibe," je dejal glavni raziskovalec Bolu Ajiboye z ameriške univerze Case Western Reserve.

Pacient, 56-letni Bill Kochevar, ima v glavi kirurško vstavljena dva skupka elektrod, ki berejo njegova možganska valovanja, ki jih nato interpretira računalnik. Mišice pa dobijo ukaze z elektrod v roki.

Po približno desetih letih nemobilnosti lahko po zaslugi naprave Kochevar znova pije kavo, se popraska po nosu in je hrano.

Proteza je še vedno v poskusnem obdobju, raziskovalci pa upajo, da bo njihova naprava enkrat pomagala hromim pri vsakodnevnih opravkih.

Sicer pa so podoben uspeh zabeležili lani, ko je s pomočjo elektrod moški z lažjo obliko paralize odprl in zaprl svojo dlan. Znanstveniki še vedno skušajo najti načine, kako popraviti poškodovano hrbtenjačo, vendar zaenkrat še niso bili uspešni, zato raje iščejo rešitve, kjer ni treba popravljati poškodovanega tkiva.

Deli novico: