BIH: 20 let po koncu vojne še vedno več tisoč pogrešanih oseb

Svet

 Dvajset let po koncu vojne v BiH, v kateri je bilo pogrešanih skupno 32.152 ljudi, še vedno ni znano, kje je okoli 8000 ljudi. Direktor Inštituta za pogrešane osebe v BiH Amor Mašović ni prepričan, ali jih bodo lahko vse našli. Kot je dejal na ponedeljkovi okrogli mizi v Ljubljani, se boji, da gre za nalogo, ki ne bo imela srečnega konca.

Mašović, ki se že leta ukvarja z iskanjem pogrešanih oseb med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995, je na okrogli mizi, ki sta jo ob 20. obletnici genocida v Srebrenici organizirala zavoda Pogreb ni tabu ter Averroes, povedal, da so od skupno 32.152 pogrešanih doslej našli in izkopali posmrtne ostanke 26.000 ljudi. Od teh so identificirali 23.500 ljudi, katerih posmrtne ostanke so predali družinam in pokopali.

Vseh nikoli ne bodo našli

Gotovo pa je, kot je dejal, da posmrtnih ostankov vseh ostalih 7500 do 8000 pogrešanih ne bodo našli, ker "bodo nekatere žrtve ostale dobro skrite, saj ne obstajajo več žive priče, ki bi lahko pokazale, kje so". Najdejo jih lahko le slučajno. Drugi razlog pa je ta, da posmrtni ostanki nekaterih žrtev fizično ne obstajajo več, ker so bila trupla uničena, požgana.

A poudaril je, da bo delo nadaljeval v želji, da bi jih našli. Na vprašanje, kako je zadovoljen z doseženim, je dejal, da je "težko biti zadovoljen". Na eni strani se zaveda, "da so ob minimalnih resursih in ogromnih naporih dosegli, kot so se izrazili tujci, kolosalne rezultate".

V veliki stiski predvsem svojci

Na drugi strani pa "ostaja 7000 ljudi, ki jih ni, ostaja vsaj štirikrat toliko njihovih najbližjih sorodnikov, ki gredo še vedno vsako noč v posteljo z eno samo mislijo - ali bo prihodnji dan prinesel kakšno novico o njih, zjutraj pa vstajajo s to isto mislijo".

BiH je sicer po podatkih ZN, kot je povedal, prva na svetu po rezultatih pri iskanju pogrešanih in tudi njihovi identifikaciji. Je tudi edina država na svetu, ki ima zakon o pogrešanih in poseben inštitut za pogrešane osebe, ki ga vodi sam.

Na okrogli mizi tudi Mehmedalija Alić

Gost zelo dobro obiskane okrogle mize je bil tudi Mehmedalija Alić iz Potočarjev pri Srebrenici, ki je v genocidu v Srebrenici julija 1995 izgubil več članov ožje in širše družine, tudi dva brata; njegov gluhonemi brat je še vedno pogrešan. Že kot najstnik je prišel v Slovenijo, kjer je delal kot rudar v Zagorju, nato bil od leta 1992 "pet let in en mesec izbrisan", kasneje pa je vodil raziskovanje Hude jame. Svoje pretresljivo zgodbo je opisal v avtobiografskem delu Nihče.

Na okrogli mizi je izpostavil, da ga je pri delu v vojnem grobišču v Hudi jami vodila želja "po iskanju mrtvih, vrnitvi dostojanstva in pravice do groba, ki ga ima vsak človek". Pri delu ni bil deležen naklonjenosti, ni dobil ustrezne strokovne ekipe in sredstev, a je 2. marca 2009 uspel prebiti enajsto pregrado, kjer je našel "gmoto okoli 450-460 ljudi, ki so bili naloženi eden na drugem".

Ni se mogel ustaviti, dokler ni prišel do grobnice

"Vodila me je sila iskanja, saj takrat še nisem našel svojih dveh bratov, pobili so mi ves moj rod, vse prijatelje ... Nisem se mogel ustaviti, dokler nisem prišel do te grobnice," je povedal in izrazil obžalovanje, da je Huda jama povzročila velik razdor v slovenski politiki in družbi.

"Včasih mi je žal, da me je usoda vpletla v to, a po drugi strani se je moralo zgoditi, da ta družba enkrat razčisti s svojo preteklostjo, ker brez tega ne vem, kako bo imela prihodnost," je dejal. Sedaj prepušča slovenski stroki in politiki, da delo dokončata na dostojen način, je med drugim povedal Alić, ki je sicer ob tem kot še posebej grenko izpostavil svojo izkušnjo, ko je bil kot človek brez madeža v življenju s svojo družino več let izbrisan.

Pri Srebrenici sam gradi igrišče

Sedaj kot upokojenec v svoji vasi pri Srebrenici sam gradi igrišče, da bi "vrnil upanje vaščanom", in spominsko obeležje okoli 50 vaščanom, med njimi "29 Alićem".

Prihodnji dogodek ob 20. obletnici genocida v Srebrenici, ki jih organizirata zavoda Pogreb ni tabu ter Averroes, bo 11. junija v ljubljanski mestni hiši, in sicer odprtje razstave fotografij o Srebrenici.

Deli novico:

Miha |  27 .05. 2015 ob  14: 12
@Bosanec@Miha@Ako tražiš univerzalni odgovor, taj se glasi ... pa zna se, rat je počeo onaj drugi!

Hvaležni že hvaležni, ma je cena tako visoka, da bi se lahko iz tega kaj naučili.
@Bosanec@Miha |  27 .05. 2015 ob  13: 46
........... A KO JE ONO POČEO RAT?!?!!?!?!
OKO ZA OKO, ZUB ZA ZUB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
IN NEHAJTE ŽE ENKRAT SRAT IN BODIMO HVALEŽNI, DA NI NAŠIH OSTANKOV V TISTIH VRSTAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Miha |  27 .05. 2015 ob  08: 37
sveti jurij@si usekal mimo, zelo. Ostalo prepuščam tvoji domišliji.
Koprčan@pavšalno gledano bi lahko imel prav, pa nimaš. Saj veš, bistvo slike vidiš šele iz določene razdalje.
Koprcan |  27 .05. 2015 ob  07: 14
-1
Vse je zacelo s slovenijo ko se je brutalno odcepila od sfrj cez noc pa pol verizno se zgodilo tisto kar so se vsi bali.
MARKO |  27 .05. 2015 ob  06: 23
-2
@BOSANEC, NE LAŽI DEJ, GOVORIŠ BEDARIJE, TI SI ČETNIČKO-USTAŠKI ŠUPAK
sveti jurij |  26 .05. 2015 ob  19: 02
@Miha , ti nimaš pojma kaj je bila Jugoslavija .
Bambin |  26 .05. 2015 ob  16: 44
@Bosanec in @Miha Koliko je spomenikov padlim zrtvam fasizma (tistim, ki so bili na drugi strani) v podrocju bivse YU? Izmi so najhujs: (fasizem, nacionalizem, itd.) Ce bi Sarajevo bilo takrat glavno metso Yu, vojne nebi bilo, ker je bilo vse liberalno. Zraven nacizma, trava ne raste. LP
Miha |  26 .05. 2015 ob  12: 03
bosanec@ ti dam prav. Najbrž je bila ta Srebrenica toliko bolj odmevnejša (predvidevam da zaradi UN enot in ne ljudi) in zasenčila ostale, kar ni prav. Žrtev je žrtev!
Bosanec |  26 .05. 2015 ob  11: 54
Mene zelo moti to,ko se govori o zrtvah vojne v BIH takoj se pomisli na Bosnjake. Vem,da je med vsemi zrtvami bilo najvec Bosnjakov vendar pa v BIH se vedno pogresajo ogromno stevilo Srbov in Hrvatov. Kar pa je najhujse jih razen svojcev ne isce nihce. Pa se to. Ko Srbi in Hrvati zelijo postaviti kaksno spominsko plosco svojim zrtvam se takoj zberejo protestniki in to preprecijo za razliko od Srbov,ki so denimo v Potocarih v blizini Srebrenice (Republika Srbska) dovolili razne spominske plosce ipd. Mislim,da bi morali zrtve vojne v BIH obravnavati enako ne glede na narodnost saj BIH je sestavljena od treh narodov: Bosnjakov,Srbov in Hrvatov.
Miha |  26 .05. 2015 ob  11: 40
Remek delo titove vladavine/politike. Final touch nad ljudmi, ki so ga kovali v nebo. Kako naj grem mimo napisa tito in da mi ne gre na slabo? Isto se mi dogaja, ko potujem skozi bivše republike (izjema so mesta), predvsem BiH, južno Srbijo in Makedonijo. Ker so v teh delih bivše yuge glede razvoja ostali še na nivoju socializma, vidim kje smo bili takrat in ne najdem osnove za trditve vseh entuzijastov, ki prodajajo ideje, kako nam je bilo "takrat" pa res super. Mogoče politično primernejšemu delu družbe, še zdaleč pa ne večini.