Bi piskajoče mreže rešile delfine?

Prejšnji teden sta se v slovenskem morju zgodili dve nesreči, ki sicer niso tako pogost pojav. V ribiške mreže sta se zapletla in zato tudi poginila dva delfina. Samičko so našli v sredo, delfina Aceta pa v petek. Oba prebivalca naših voda so v društvu Morigenos dobro poznali, povprašali smo jih, kako bi se neljubim dogodkom lahko izognili. 

"Bili so posamezni primeri, a ni se še zgodilo, da bi se v enem tednu dva," nam je zaupal piranski ribič Zlatko Novogradec, ki v teh vodah lovi že 30 let. Kot ugotavlja, je sicer vsako leto delfinov v slovenskem morju več, daljše pa so tudi ribiške mreže. To bi bila lahko tudi vzroka za nesrečna dogodka v krajšem časovnem obdobju. "Je pa to neizogibno," je dodal ribič in pojasnil, da so mreže lahko usodne tudi za druge živali, denimo želve, ki naše morje obiščejo v poletnem času: "Te sicer dostikrat še žive potegnemo ven."

Ribiči o nesrečnih dogodkih obvestijo društvo Morigenos, ki se ukvarja z opazovanjem in preučevanjem teh morskih sesalcev. "Menim, da je šlo res za nesrečno naključje. Takšne primere imamo ponavadi na vsakih nekaj let, celo 10 let, med 2003 in 2013," dogodke minulega tedna komentira predsednik društva, Tilen Genov. Kot pojasnjuje, so končne analize še v teku, ampak je bil v obeh primerih vzrok smrti zagotovo zadušitev zaradu ujetja v ribiško mrežo. Sam sicer meni, da razlog za več nesreč ne tiči v tem, da bi bilo v slovenskem morju vse več delfinov, saj nimajo nobenih indikacij, da bi njihovo število naraščalo.

"Delfini se v ribiške mreže zapletajo iz različnih razlogov. Včasih v njih iščejo ribe, spet drugič slučajno zaplavajo vanje, pri mladičih (tudi tistih, ki se še ne hranijo z ribami, temveč le z mlekom) pa temu pogosto botrujeta zgolj igrivost in radovednost," razlaga Genov in dodaja, da delfin v mreži še ne pomeni nujno, da je na mrežah delal škodo, čeprav je temu včasih tako. "Prav tako kot mi so tudi delfini lahko kdaj nepazljivi in mreže ne opazijo, dokler ni prepozno," še ugotavlja.

Akustične naprave bi zvočno onesnaževale

Biolog sicer pojasnjuje, da se po svetu veliko raziskav posveča modifikaciji ribiških mrež. "Takšne mreže bi imele enako zmožnost lova rib, vendar bi bile narejene iz takšnega materiala, da bi jih delfini lažje zaznali ali​ pa se vanje težje zapletli," opisuje Genov. Obstajajo pa tudi akustične naprave, tako imenovani pingerji, ki naj bi s proizvajanjem glasnih in motečih zvokov odganjale delfine ali pa jih opozarjale na prisotnost mrež. "Nekateri zagovorniki teh naprav menijo, da je to kot nek splošni recept za rešitev vseh težav, vendar žal temu ni tako," ugotavlja sogovornik. Na mnogih območjih po svetu se je po njegovih besedah pokazalo, da delfini tolerirajo te zvoke in se jih pač navadijo, v nekaterih primerih pa jih ti zvoki še celo privabijo k mrežam. "Drugi problem teh "pingerjev" je zvočno onesnaženje in povečan hrup v morju. Glede na količino mrež v morju bi morali postaviti ogromno število teh naprav, ki pa bi morsko okolje neizogibno naredili precej bolj hrupno," še opozarja in dodaja, da danes vemo, da je podvodni hrup ena izmed resnih groženj morskim ekosistemom, ne le morskim sesalcem, temveč tudi drugim vrstam, vključno z ribami. Zato je treba biti pri teh stvareh po njegovem mnenju previden.

Deli novico:

dejstvo je... |  16 .04. 2015 ob  17: 42
...da je v našem morju vse manj ribe.Zato so te uboge živali prisiljene krasti ribe iz mrež in pri tem početju se včasih zapletejo vanje.Včasih je bilo dovolj ribe za vse dovolj.Danes jo je premalo za vse nas in tudi za ostale živali v morju.Itak pri nas ostane malo teh ulovljenih rib.Precej jih peljejo čez v Italijo,tako,da ni razumljivo zakaj subvencijoniramo ribiče,če ribo prodajajo drugim?
Bi rešile delfine  |  16 .04. 2015 ob  15: 31
https://www.youtube.com/watch?v=FIfbghHdG1s
SRAMOTO TO DELAMO ŠKODO BREZ KORISTI |  16 .04. 2015 ob  14: 12
RIBIČ JE ODGOVOREN ZA TO DEJANJE JE TREBA KAZNOVATI. ČE NI DOBRO OPRAVLJAL SVOJE DELO ??
mreže |  16 .04. 2015 ob  08: 12
Sprašujem se:ali ima naše Ministrstvo,ki izdaja dovoljenja ribičem podatek,koliko mrež imajo ribiči vsaki dan v morju?Po mojem imajo ribiči neomejeno mrež v lasti in jih inšpektorji,ki so za to postavljeni,premalo kontrolirajo.V našem morju je teh mrež preveč in zato prihaja do teh morij delfinov in želv!
HEHE |  16 .04. 2015 ob  07: 09
Jaz se čudim da sploh kaka riba pride do obale glede na to,da je mrež toliko,da mora bit riba zelo inteligentna da se jim izogne in se ji uspe pridet drstit do obale.Katastrofa!