BEGUNCI PRIHAJAJO: To je Facebook skupina, ki deli nasvete, kako do Slovenije!

Slovenija

Madžarski organi so danes zavrnili sprejem 14 sirskih beguncev, ki jih je Slovenija v skladu s predpisi skušala vrniti. Na Madžarskem sicer od polnoči velja stroga zakonodaja, zaradi katere naj bi se pritisk migrantov v prihodnje preusmeril z Madžarske na Hrvaško in Slovenijo. Avstrija pa s sredo znova uvaja nadzor na delu svoje meje.

Potem ko je Nemčija v nedeljo ponovno uvedla nadzor na svojih mejah, da bi zajezila pritok beguncev in migrantov, ji bo sledila še Avstrija. Vlada na Dunaju je namreč sklenila, da s sredo začasno znova uvede kontrolo na svojih jugovzhodnih mejah - zaenkrat v prvi vrsti na meji z Madžarsko, po potrebi pa jo bodo razširili še na meje z Italijo, Slovenijo in Slovaško.

O začasni odpravi izvajanja določil schengenskega sporazuma je obvestila Evropsko komisijo in zatrdila, da so ti ukrepi "spričo množičnega dotoka državljanov tretjih držav neizogibni, da ne pride do ogrožanja javnega reda in notranje varnosti". Komisija je v prvi oceni sporočila, da je korak v skladu s schengenskimi pravili.

Na slovenskem notranjem ministrstvu so v odzivu sporočili, da Slovenija intenzivno spremlja dogajanje v zvezi z begunsko krizo in je v stiku s kolegi iz Avstrije, Hrvaške in drugih držav. Razmere ocenjujejo sproti, na podlagi teh pa bodo vladi predlagali tudi ustrezne ukrepe, so zapisali.

Ostrejši je bil predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Andrej Klobasa, ki je za STA že ocenil, da je to katastrofa za slovenski promet in da nas na mejnih prehodih čakajo večurne čakalne vrste.

V Sloveniji se je sicer danes nadaljevala zgodba s 14 sirskimi begunci, ki so jih policisti v noči na četrtek prijeli blizu Lendave pri nedovoljenem prestopu meje. Ker nihče od njih ni zaprosil za mednarodno zaščito, so se slovenski organi odločili, da jih v skladu s predpisi skušajo vrniti Madžarski.

Tako so dopoldne potekali pogovori med slovensko in madžarsko stranjo, vendar je slednja sprejem beguncev zavrnila, saj Slovenija ni imela fizičnih dokazov o njihovem bivanju na Madžarskem. V Amnesty International, kjer ostro nasprotujejo prisilnemu vračanju beguncev na Madžarsko, so ta razplet označili kot dobro novico za sirske begunce.

Na Madžarskem pa je medtem s polnočjo v veljavo vstopila stroga zakonodaja, po kateri je nezakonit vstop v državo odslej kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo do treh let zapora, v primeru poškodovanja ograje na meji celo do pet let zapora. Policija je že ponoči ob poskusu nezakonitega prehoda madžarsko-srbske meje aretirala 16 Sircev in Afganistancev, čez dan so sledile nove aretacije. 

Na facebooku se je pojavila stran, ki nagovarja begunce, da gredo proti Sloveniji. Objavili so različne zemljevide, nagovarjajo pa ljudi, da se izogibajo Madžarski. 

 

Vlada je poleg tega za dva okraja na jugu Madžarske zaradi množičnih migracij danes razglasila krizne razmere. To ji med drugim omogoča pospešitev postopkov pri obravnavah prošenj za azil, odpira pa tudi pot parlamentu, da na mejo napoti vojsko.

V bližini mejnega prehoda Röszke se danes nabira vse večje število beguncev, ki si želijo na Madžarsko. Bilo naj bi jih nekaj tisoč. Nekaj sto se jih je v znak protesta zaradi zaprtja meje odločilo za gladovno stavko.

Deli novico:

Mičo |  21 .09. 2015 ob  19: 38
Kako naj se zavarujem pred begunci?
Hudoba |  16 .09. 2015 ob  19: 06
Ko bo Amnesty International poskrbel za enega samega begunca na svoje stroške ali ga sprejel pod svojo streho, naj se pa oglasijo. Do takrat pa, shut the fuck up!
slovenci |  16 .09. 2015 ob  17: 44
spimo, kot vedno .... vse države se pripravljajo na to, razen slovencev :)
@@mogoče |  16 .09. 2015 ob  09: 55
Res je, odlično je deloval zlasti in predvsem za kriminalce! Meni kot običajnemu državljanu/posamezniku pa dejansko ne predstavlja prav noben problem stat 10 ali 15 min v vrsti za pokazat pašaport.
šengen |  16 .09. 2015 ob  08: 29
Šengenska ideja je čisto vredu, vendar bi delovala samo v primeru, da bi vse države izvajale šengenska pravila in zavarovale zunanje meje. Zgled, kako se zavaruje zunanje meje je Madžarska. Ker si tudi Hrvaška želi vstopiti v šengen, bi bila edina pametna poteza EU, da ji pomaga zgraditi podobno ograjo na meji s Srbijo.
@mogoče |  16 .09. 2015 ob  08: 20
šengen je v normalnih razmerah deloval odlično. Tole sedaj pa je invazija in je treba uredit kontroliran pretok ljudi.
sveti jurij |  16 .09. 2015 ob  08: 14
Pri nas pa se obnašamo, kot da se nič ne dogaja . Zakaj ne zapremo mejo z Hrvaško in pošljemo vojsko na mejo?
Denar ki bo šel za begunce, bi raje dali vsem 7700 prosilcem za štipendijo za deficitarne poklice.
Mogoče |  16 .09. 2015 ob  08: 13
je pa to dogajanje tisto, ki bo zrušilo idejo oziroma iluzijo združene Evrope. Šengenska ideja se očitno počasi a vztrajno končuje. Kar nekaj držav ponovno vzpostavlja mejne kontrole, le mi oziroma žabarski politiki bi radi bili bolj papeški od papeža ali če hočete bolj evropski od evropejcev in še vedno vztrajajo pri nečem, ki je vse bolj jasno, da je šlo v remengo in se je pri prvem resnem problemu izkazalo kot nekaj slabega. Ampak žabarski politikanti vztrajno lezejo Bruslju v rit.
ČloVEČ(e)Nnjak je čLOVEk |  16 .09. 2015 ob  04: 25
-8
Ne pa EVOLucionist kot ste vi, darvinisti v iluziji brez Božje resnice npr. o ljubezni v vas verjetno ste ateISTI, če take gluposti pišete. Pejte malo po svetu, ali vas demoni držijo na istem mestu. pišete. Vi nimate pojma kje živite. Ne obstaja samo ta delček Obale naše, ampak precej več.- Svet je velik. Jah
Morda ne bi bilo |  15 .09. 2015 ob  23: 26
slabo, če probajo na Madžarsko izgnat še amnesty ... to so res totalni fanatiki.
meja |  15 .09. 2015 ob  22: 49
s Hrvaške v Madžarko ni ograje
iskreni |  15 .09. 2015 ob  22: 01
In kaj čaka Slovenija?
1