SKEPTIČNOST: Kljub vzpodbudnim podatkom kriza še vedno odzvanja v glavah Slovencev

Slovenija

Pred začetkom jesenskega dela leta so slovenski prostor preplavile vzpodbudne novice, da beležimo znatno gospodarsko rast in boljše obete. V anketi Dela ugotavljajo, da kljub ugodnim podatkom o rasti BDP in dobrim obetom v prihodnje iz zavesti javnosti kriza še ni izginila. Kar tri četrtine vprašanih namreč meni, da je Slovenija še vedno v krizi.

Kot navaja Delo, je le 18 odstotkov vprašanih podobnega mnenja kot nekateri analitiki, ki pravijo, da o Sloveniji ne bi smeli več govoriti kot o državi v krizi. Zanimivo je, da med tistimi, ki menijo, da je Slovenija izšla iz krize, statistično izstopajo študentje in anketiranci v starostnem obdobju od 18 do 25 let.

Ob vprašanju, kakšen trend gospodarske rasti pričakujejo v prihodnjem obdobju, 53 odstotkov vprašanih meni, da se bo gospodarska rast nadaljevala, 27 odstotkov, da se bo ustavila, petina pa ni znala odgovoriti. Da se bo rast nadaljevala, menijo predvsem študentje, anketiranci v starostnem obdobju od 18 do 35 let, podporniki SMC in SD ter ljudje z visokošolsko izobrazbo.

Spremenile so se nakupovalne navade

Telefonsko anketo je za uredništvo Dela med 18. in 20. avgustom na vzorcu 400 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

V anketi Dela jih je zanimalo tudi, kako so se vprašani prilagodili na krizo oziroma, katere navade so spremenili, pri čemer je bilo možnih več odgovorov. Skoraj 40 odstotkov odgovarja, da so postali bolj pazljivi pri nakupih, slaba tretjina je omejila potrošnjo, pri tretjini so se znižali prihodki, petina se jih je odpovedala dopustu, petina pa je izgubila službo.

40 odstotkov verjame, da bo Slovenija še naprej politično stabilna

V minulih dneh so nekateri vodilni predstavniki koalicije poudarjali, da je koalicija trdna in da ni pričakovati večjih trenj, ki bi povzročila politično nestabilnost. Zato so anketirancem zastavili vprašanje, kakšna so njihova pričakovanja glede politične (ne)stabilnosti, in dobili naslednje odgovore: več kot 40 odstotkov vprašanih meni, da bo Slovenija še naprej zagotovo ali verjetno politično stabilna, 37 odstotkov pa jih meni, da verjetno ne bo ali zagotovo ne bo stabilna.

Spraševali so jih tudi po šolstvu

Pred začetkom šolskega leta so še vprašali, kako ocenjujejo slovensko šolstvo. Kot dobro ali zelo dobro jih skupaj ocenjuje 42 odstotkov sodelujočih, ne slabo ne dobro 35 odstotkov, slabo mnenje o šolstvu pa ima 17 odstotkov vprašanih. Zato po navedbah Dela ni presenetljivo, da pri 56 odstotkih vprašanih prevladuje prepričanje, da slovensko šolstvo daje otrokom in mladostnikom dovolj znanja za nadaljnjo življenjsko pot. Da je podeljenega znanja premalo, meni 28 odstotkov, da ga je preveč pa osem odstotkov sodelujočih v anketi. Da šole dajejo dovolj znanja, menijo zlasti anketiranci v starostnem obdobju od 18 do 25 let in študentje.

Deli novico:

Anketa Dela |  31 .08. 2015 ob  12: 31
Ankete so VSE prirejene trenutnim političnim opcijam! Politika obvladuje medijske hiše! Dejstvo je, da se meni plača ni dvignila že šest let. Toliko o rasti BDP. In naj razmišljam potizitvno?
sLOVEnija |  31 .08. 2015 ob  09: 49
država ni v krizi - država je "v pizdi materni" !! ......... ; že 20 let.
bla bla bla |  31 .08. 2015 ob  08: 32
hahahaha anketa dela. mogoče je treba dati glavo skozi okno, ne pa pisati na papir. državljani so se že navadili na to da jih mediji manipulirajo. da o statistiki ne govorimo. brezposelnost tudi pade, ko dajo subvencije za s.p., ki so pesek v oči, ko izbrišejo ljudi iz zavoda, ker jim ne najdejo službe in podobne strategije prikazovanja megle...