"Anke Anbot gre u šolo"

Piran

Dneve evropske kulturne dediščine, ki potekajo od 27. septembra do 4. oktobra, že vrsto let prav zavzeto obeležijo v Piranu. Največ zaslug za to ima tamkajšnje društvo Anbot, ki je to soboto že enajsto leto zapored s svojim programom napolnilo Tartinijev trg. Tema letošnjih Dnevov evropske kulturne dediščine je Dediščina gre v šolo, Anbotovci pa so domiselno pripravili svojo šolo - stojnice z delavnicami, ki so jih poimenovali z Anke Anbot gre u šolo.

"Naša dejavnost je tesno vpeta v ohranjanje dediščine, pridobivanje znanj s tega področja in prenašanje naših znanj na druge. Tako smo rekli, da bomo naredili šolo od Anbot z učilnicami na prostem, kjer naši člani kot učitelji prenašajo znanje na vse, ki jih naše delo zanima. Vesela sem, da so se v dejavnosti vključili vsi naši člani, ki so prava zakladnica znanja in da je za našo ustvarjalnost danes tu toliko zanimanja," je povedala predsednica društa Anbot Natalija Planinc.  

Izziv letošnjih Dnevov evropske kulturne dediščine je, kako dediščino in skrb zanjo približati vsem starostnim skupinam, predvsem najmlajšim v vrtcih, osnovnošolcem, srednješolcem in tudi šolajočim se odraslim. 

Na Tartinijevem trgu jekot po navadi potekal vsakomesečni Anbotov Sejem starin, domače obrti in darov narave, obiskovalci pa so med stojnicami lahko našli stojnice s šolo z učilnicami za slovenščino, spoznavanje narave in družbe, tehnični pouk, gospodinjstvo, likovni pouk, glasbeni pouk, telovadbo… Imeli so celo šolsko kuhinjo in zbornico, "kabineta" za matematoiko pa ni bilo, ker je matmatika na veselje mnogih odpadla. "Učitelji" Anbota so tako obiskovlcem oziroma učencem vseh starosti "vcepljali" znanja iz teh predmetov, ki so povezana z Anbotovim delovanjem.

Pri slovenščini so spoznavali lepopisje, z Marino Kutin, kaligrafijo ter s Špelo Pahor pravljice. Pri spoznavanju narave in družbe so predstavljali rože, zelišča, herbarije in podobno, pri tehničnem pouku restavriranje, intarzije, pletenje ribic iz beke in celo izdelovanje istrske krtače izpod rok Koprčana Guerina Koterleta. Pri gospodinjstvu so se učili šivati gumbe in krpati nogavice, pri likovnem pouku so risali in pri glasbenem pouku so spoznavali instrumente iz kanele ter igranje nanje, ki jih tudi vešče izdeluje Koterle. V šolski kuhinji je Društvo Hroštola poskrbelo za sladkanje s hroštolami in še čim in pri telovadbi so izvedli pohod po Piranu. Poleg tega so v Anbotovih prostorih na Tartinijeve trgu postavil na ogled razstavo starih šolskih predmetov iz zbirke Janeza Janežiča.

Deli novico:

felša |  28 .09. 2014 ob  22: 52
Dokiča imaste še, ondi u Piranu ? ?

http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/cerar-na-preizkusnji-bo-v-primeru-leben-naredil-tako-kot-je-vedno-govoril
Furio |  28 .09. 2014 ob  19: 27
Regionalci, s5 ste ga usrali !! ...

pravilno se napiša : ANKA ANBOT in neppa ANKE ANBOT ! ... :-)