ALKOHOLNE KLJUČAVNICE: Kmalu tudi v Sloveniji?

Slovenija

Vožnja pod vplivom alkohola je eden od glavnih vzrokov za prometne nesreče, ki se pogosto končajo s smrtnim izidom. Na evropskih cestah je bilo predlani 25.000 nesreč s smrtnim izidom, alkohol je botroval četrtini teh nesreč. K boljši varnosti bi po mnenju direktorja javne agencije za varnost v prometu Igorja Velova pripomogle alkoholne ključavnice.

V državnem zboru danes poteka okrogla miza na temo alkoholne ključavnice, poleg Velova pa so se je udeležili tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez, evropska komisarka za promet Violeta Bulc in minister za infrastrukturo Peter Gašperšič.

Prvi je zbrane nagovoril Brglez, ki je izpostavil, da je alkohol žal še vedno prepogosto vzrok prometnih nesreč tako v Sloveniji kot v ostalih evropskih državah. Ureditev področja prometne varnosti se mu zdi izjemno pomembna, verjame pa, da lahko k reševanju te pereče problematike kot zakonodajna veja oblasti pripomore tudi državni zbor. Dodal je, da v Sloveniji že izvajamo akcije s področja prometne varnosti, od poostrenega nadzora policije pa do akcije 0,0 šofer. A kot je poudaril, nobena akcija ne bo pomagala, če tega ne bomo ponotranjili.

Ne smemo počivati na lovorikah

Tudi minister Gašperšič je spomnil na nekatere ukrepe, ki jih je Slovenija na področju prometne varnosti že vpeljala in dodal, da smo bili zaradi izboljšanja stanja na cestah lani nagrajeni tudi s strani Evropske unije. A vendar ne smemo počivati na lovorikah, je poudaril. Ob tem je spomnil na tragično prometno nesrečo, ki se je pretekli teden zgodila na primorski avtocesti. Kot je poudaril, nam morajo biti takšne nesreče v poduk, da še bolj stopimo skupaj, saj nobena institucija rezultata ne more doseči sama.

Gašperšič je v izjavi pred začetkom okrogle mize pojasnil, da bi bila uvedba alkoholnih ključavnic eden od ukrepov, ki bi jih v Sloveniji uporabili zlasti v programih rehabilitacije. Torej pri voznikih, ki so že povzročili prometne nesreče pod vplivom alkohola. Sistemi so že na voljo, v zakonodajo pa bi jih začeli vpeljevati že letos, je dodal.

Sistem alkoholnih ključavnic deluje po principu alkotesta

Direktor javne agencija za varnost prometa Igor Velov je pojasnil, da je sistem alkoholnih ključavnic enostaven in deluje po principu alkotesta. Omenjene ključavnice bodo umeščene v vozilo, voznik pa bo moral pred prižigom avtomobila pihniti v napravo. Če bo voznik vinjen, se mu motor ne bo prižgal, je pojasnil Velov. Po njegovem mnenju bi uvedba ključavnic bistveno pripomogla k cilju, ki smo si ga zastavili v Sloveniji, to je nič mrtvih na cestah.

Tudi namestnica direktorja Evropskega sveta za prometno varnost Ellen Townsend je opozorila na črno statistiko prometnih nesreč, ki jim je botroval alkohol. Kot je pojasnila, je bilo leta 2014 na evropskih cestah več kot 25.000 žrtev prometnih nesreč, pri tem je četrtini botroval alkohol.

Cilj je jasen

Bulčeva je dodala, da se je sicer število prometnih nesreč od leta 2001 na evropskih cestah zmanjšalo za 54 odstotkov, a še vedno vsak dan na evropskih cestah umre 70 ljudi. Cilj je jasen, in sicer nič mrtvih na evropskih cestah, je poudarila. Tudi sama je spomnila na verižno trčenje, ki se je zgodilo pred tednom dni, in dejala, da nas nesreča opominja, da moramo prometno varnost obravnavati kot prednostno nalogo.

Sama med ukrepi za zagotavljanje prometne varnosti vidi varno infrastrukturo, močno izobraževanje in nadzorovanje že uveljavljenih predpisov. Kot je dejala, morajo evropske države ena od druge prevzemati dobre prakse s področja prometne varnosti. V tistih državah, kjer stanje stagnira, pa moramo iskati nove ukrepe.

Deli novico: