Ali morje letos "cveti"?

Piran

Strokovnjaki z morske biološke postaje Piran so ob potapljaškem pregledu pred dnevi na območju Rtiča Strunjan odkrili sluzaste makroagregate, ki so jih opazili tudi na drugih območjih v Piranskem zalivu. Strukture se sicer zaenkrat zadržujejo na globini, ni pa izključeno, da se niso pomešane z morsko travo pojavile na nekaterih od plaž. Kot nam je pojasnila dr. Patricija Mozetič z MBP zaenkrat ne morejo pojasniti, zakaj točno je do pojava prišlo, saj bodo morali podatke primerjati z opažanji v preteklih letih.

Kot opisujejo raziskovalci Z MBP, so sluzaste strukture svetlo rumene barve oblikovane v štrene, dolge tudi do tri metre, ki pa se ob dotiku razgradijo. Pojav so sicer opazili tudi v preteklih letih, a nazadnje v velikem obsegu, ko je bila sluz pristona tudi na površini, pred desetimi leti. Dr. Patricija Mozetič je poudarila, da je sluz naravnega organskega izvora, letos pa so jo za zdaj opazili le na globini. Sicer je verjetno, da se prav ta material lepi skupaj s travo, kar se ob naplavljanju valov nakopiči ob obali. "Pojav je sicer prisoten le v določenem delu dneva, ko piha maestral," je pojasnila Mozetičeva.

Nadaljnji razvoj struktur je težko napovedati, je pa njihov pojav zabeležila tudi podvodna kamera, ki je nameščena na Rtu Madona, opazili pa so jih tudi v bližini oceanografske boje Vida v Piranu. Za dodatna pojasnila o pojavu sluzastih agregatov bodo potrebne dodatne analize, kot je razložila Mozetičeva, primerjave z leti, ko se je sluz pojavljana in leti, ko se ni.

Gotovo pa je, da je bilo letošnje leto izjemno in neprimerljivo s preteklimi leti glede nizkih površinskih slanosti morja. "Dolgo časa beležimo nizko slanost, kar je neznačilno za ta letni čas," je pojasnila Mozetičeva. Gre za posledico dolgotrajnega zadrževanja sladke vode na površini morja, ta pride s povečanimi padavinami ali rečnimi vnosi.

Deli novico:

Frula |  14 .08. 2014 ob  16: 06
Ja, ti si pa res pravi strokovnjak ... Bohseusmili... Vedno več trave. Koliko si pa star, 10? Še pred 20 leti smo jo grabili ko seno na portoroški plaži, toliko je je bilo, da bi lahko pognojili pol Slovenije, pa še za drugo leto bi malo ostalo. Včasih jo je malo več, včasih malo manj, odvisno od vremena. Ampak me čudi, da tak strokovnjak ne pozna odgovora na lastno vprašanje.
Ma ke biostrokovnjaki  |  14 .08. 2014 ob  08: 29
V kaj se sploh spoznajo ti iz biološke postaje?Za vsak pojav na morju morajo vzeti vzorce in narediti posebno študjo.Za nas,ki tu živimo je pojav zelo enostaven.To je sluz,ki se pojavlja v morju že več kot 30 let.Včasih več,včasih manj.Sedaj ko je morje v zgornji plasti 26 stopinj,je te sluzi manj po vrhu ,ker je na dnu na globini voda 18 stopinj se sluz ne dviga toliko na površje.Naj nam oni raje odgovorijo,kaj se z morjem dogaja, ker je v njem toliko trave na površju?In to vsako leto več,to je večji problem od sluzi!
Ma |  13 .08. 2014 ob  09: 46
baje, da je zdravilna za kožo,..ima kolagen,...hehe,..:) Ampak ni samo na dnu,..je tudi na povržju ko razpade,...
psihič |  13 .08. 2014 ob  09: 27
e ne boste umrli od tega ne, sem bil včeraj v simonovem zalivu, pač če vam sluz ne paše boste plavali na površju, dokler je še pri dnu in spodnjem delu vodnega stolpca je je vredi, drugače sluz ni nevarna človeku nje njegovi koži sem sekopal v takem morju pred 10 leti in tudi sedaj edino kar je je sprijemanje na bolj dlakave osebke, tako da na koncu sem prišel vn malo bol rjavozelen.........uapam da bo napovedana sprememba vremena pripomogla k razbitju agregatov sluzi, tako se tudi na določenih področjih ne bo nabrelo več količin ostankov razpadajočih agregatov na dnu in tam porabljalo kisik za razgradnjo :)