Italija dobila novo vlado

Nova 22-članska italijanska vlada pod vodstvom Enrica Lette je danes prisegla pred predsednikom republike Giorgiom Napolitanom in tako po dobrih dveh mesecih od volitev uradno nasledila tehnično vlado Maria Montija. Zaprisego je zasenčilo streljanje pred vladno palačo Chigi v Rimu, v katerem so bile ranjene tri osebe.

"Veliko koalicijo" sestavljajo Lettova leva Demokratska stranka, desna stranka Ljudstvo svobode bivšega premiera Silvia Berlusconija in manjša sredinska stranka Maria Montija. Nova vlada, ki je sicer že povzročila delitve na levici zaradi sodelovanja z Berlsuconijevim taborom, naj bi predvsem prekinila pat položaj v politiki, do katerega je prišlo na februarskih volitvah, ko nobena stran ni dobila potrebne večine za sestavo vlade.

Sitacija je bila zapletena

Zmagala je sicer Demokratska stranka, a ni dobila potrebne večine v parlamentu. Protestno gibanje Pet zvezd komika Beppeja Grilla ni hotelo sodelovati z nobeno od uveljavljenih strank, vodja Demokratske stranke Pier Luigi Bersani pa ni želel v koalicijo z Berlusconijevim Ljudstvom svobode. Ker ni mogel sestaviti vlade, je zato odstopil tudi kot predsednik stranke, kar je odprlo pot Letti.

Ob Letti je v vladi še 14 ministrov in sedem ministric. Deset jih prihaja iz Demokratske stranke, pet iz Ljudstva svobode, trije iz Državljanske izbire, štirje pa so nestrankarski. Med ministri ni ne Berlusconija, ne Montija ne dosedanjega voditelja Demokratske stranke Piera Luigija Bersanija.

Ministrstvo za zunanje zadeve bo vodila nekdanja evropska komisarka Emma Bonino, gospodarsko ministrstvo pa dosedanji generalni direktor italijanske centralne banke Fabrizio Saccomanni. Novi italijanski notranji minister in podpredsednik vlade bo Angelino Alfano, obrambni resor pa bo vodil Mario Mauro.

Minister za okolje v novi italijanski vladi bo Andrea Orlando, minister za infrastrukturo Maurizio Lupim, prvi mož ministrstva za industrijo je postal Flavio Zanonato, Graziano Del Rio pa bo vodil ministrstvo za regije. V novi italijanski vladi bo tudi prva temnopolta ministrica Cecile Kyenge, ki je po rodu iz DR Konga in bo vodila ministrstvo za mednarodno sodelovanje in integracijo.

Letta je v soboto ob predstavitvi ministrskih imen poudaril, da nova vlada ni sestavljena samo iz predstavnikov političnih skupin, pač pa so v njej tudi nestrankarski strokovnjaki. Napovedal je, da bodo v ospredju dela nove vlade gospodarske in politične reforme, ki bodo državo rešile iz politične in finančne krize ter zagnale gospodarstvo.

Italijanski predsednik Napolitano je Letti mandat za sestavo vlade podelil v sredo, ta pa mu je po posvetovanju s političnimi strankami dokončni seznam članov vlade predložil že v soboto.

Vlada se je danes že sestala na prvi seji, v ponedeljek in torek pa bo Letta vlado predstavil še v parlamentu in zaprosil za zaupnico - prvi dan v poslanski zbornici, naslednji pa v senatu.

Med današnjo slovesno zaprisego vlade je sicer pred vladno palačo v Rimu prišlo tudi do streljanja, v katerem je 49-letnik ranil dva karabinjerja, od tega enega huje. V incidentu je bila lažje ranjena tudi ženska. V bolnišnici je tudi napadalec, ki se je ob aretaciji poškodoval po glavi. Strelec naj bi po navedbah novega notranjega ministra Alfana poskušal storiti samomor.

Italija naj nadaljuje z reformami

Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je po zaprisegi novemu italijanskemu premeru Enricu Letti čestital za oblikovanje vlade. V čestitki izrazil prepričanje, da bo Italija pod Lettovim vodstvom nadaljevala s potrebnimi reformami in dosegla politično stabilnost.

46-letni novi italijanski premier, po izobrazbi sicer doktor evropskega prava, velja za skrbnega in zanesljivega reformatorja s pogajalskim talentom. Med letoma 1991 in 1995 je bil predsednik podmladka Evropske ljudske stranke, nato pa generalni sekretar na italijanskem finančnem ministrstvu, pristojen za evro. Leta 1997 je postal podpredsednik Italijanske ljudske stranke (PPI).

Leta 1998 je v starosti 32 let v vladi pod vodstvom Massima D'Aleme imenovan za ministra za evropske zadeve in se s tem v zgodovino vpisal kot najmlajši italijanski minister v zgodovini italijanske republike. Med letoma 1999 in 2001 je vodil italijansko ministrstvo za industrijo.

Leta 2004 je postal poslanec Evropskega parlamenta, leta 2006 pa poslanec italijanske poslanske zbornice. V drugi Prodijevi vladi je postal državni sekretar v premierovem kabinetu, leta 2007 pa je bil med ustanovitelji ljudske stranke. Med letoma 2008 in 2009 je bil Letta v vladi v senci pristojen za delo, zdravje in socialno politiko.

Več iz rubrike Politika:

Nova italijanska vlada prisegla

50 odstotkov mladih v Evropi brez dela

Talibani napovedali "spomladansko ofenzivo"

Deli novico: