85 mladih do dela prek zaposlitvenih klubov

Slovenija

Zaposlitveni klubi, ki jih že tretje leto zapored izvaja Zavod Nefiks, so mladim skupaj prinesli že 85 zaposlitev. Zaposlitveni klubi so namenjeni prvim iskalcem zaposlitve med 20. in 29. letom, ki se želijo aktivno lotiti iskanja zaposlitve.

Strokovna vodja Zavoda Nefiks Alenka Blazinšek priznava, da niso vse navedene zaposlitve neposreden plod delovanja v klubih, so pa velikokrat posreden učinek tistega, kar mladi pridobijo s sodelovanjem. "V klubih mladih ne zaposlujemo, niti jih ne vodimo za roke k delodajalcem, pač pa jim odpiramo možnosti in poti, da vse to opravijo sami", pravi.

Zaposlitveni klubi so se v treh sezonah izvajali v Celju oz. Šentjurju, Ljubljani, Gornji Radgoni, Mariboru, Murski Soboti, Kopru, Novi Gorici, Novem mestu, Vojniku in Zagorju ob Savi.

Ohranjanje motivacije velika težava

Prav ohranjanje motivacije in kondicije za vstop na trg dela lahko pri mladih, ki so brez dela že več kot leto dni, postane težava, poudarjajo v nevladni organizaciji. Klubi so naravnani tako, da skupaj zberejo mlade, ki so v enakem položaju, ti pa začno konstruktivno delovati kot skupina z istim ciljem - dobiti zaposlitev.

"Drug drugemu predstavljajo socialno mrežo, drug z drugim delijo znanje, v skupnih projektih pa vsak prispeva tisto, kar zna, ter se na tak način lahko predstavi potencialnim delodajalcem," pojasnjujejo v Zavodu Nefiks.

Največ zanimanja za prodajne aktivnosti

Največ udeležencev se loteva prodajnih aktivnosti, prodajajo pa predvsem izdelke, ki jih izdelujejo sami, organizirajo dogodke in prireditve, imeli so celo dražbo. Na tak način naj bi krepili kompetence, ki jih delodajalci pri mladih iskalcih zaposlitve najbolj iščejo: podjetnost, sposobnost trženja, prodaje in postavljanja izdelka na tržišče.

Razpis za spomladanski sklop zaposlitvenih klubov je bil odprt od 5. do 17. januarja, in sicer v Ljubljani, Mariboru, Kranju, Gornji Radgoni, Ravnah na Koroškem, Celju, Piranu, Novem mestu in Kočevju. Klubi drugega kroga bodo delovali do maja.

Posameznik mora delati štiri ure tedensko

Zaposlitveni klubi so namenjeni prvim iskalcem zaposlitve, ki se želijo aktivno lotiti iskanja zaposlitve. Klubi od posameznika terjajo najmanj štiri ure dela tedensko, skupaj pa morajo mladi aktivno delati štiri mesece. V vsak klub je sprejetih od 10 do 15 mladih, ki jih usmerja vodja zaposlitvenega kluba.

Kot pojasnjujejo v Zavodu Nefiks, so osrednje značilnosti klubov skupinsko delo, ohranjanje motivacije, učenje drug z drugim, povezovanje z delodajalci in načrtovanje podjetnosti.

 

Deli novico: