31. oktober je tudi svetovni dan varčevanja

Svet

Danes je svetovni dan varčevanja. Zavedanje o pomenu varčevanja med Slovenci je zadovoljivo, pravijo v Združenju bank Slovenije, kjer opažajo tudi, da se zaupanje v banke v zadnjem času spet krepi, potem ko so zaradi ciprske krize kot tudi domačih posegov v bančni sistem, povezanih s sanacijo bank, utrpele občuten odliv vlog.

Ko so se 31. oktobra 1924 v Milanu zbrali predstavniki 700 hranilnic iz 27 držav, so ustanovili Mednarodni inštitut za varčevanje in srečanje zaključili z razglasom, da sta delo in varčevanje najmočnejša dejavnika na poti k blaginji, napredku in dostojanstvu vsakega posameznika ter družbe kot celote. Od takrat pa do danes je bilo skozi obdobja zgodovine zavedanje o pomenu varčevanja in zaupanja ves čas prisotno.

Slovenci najraje varčujemo na bankah

Slovenci najraje varčujemo s pologi denarja na račune pri bankah. Po podatkih Banke Slovenije je slovenski bančni sistem od začetka leta do konca avgusta zabeležil prirast vlog za 621 milijonov evrov, na skoraj 15 milijard evrov.

Vloge so se povečale pri vseh skupinah bank, najbolj pa pri velikih domačih, kar v Združenju bank Slovenije ocenjujejo kot morebiten začetek povrnitve potrebnega zaupanja v banke. Od vlog, ki so jih gospodinjstva lani umaknila iz bančnega sistema, se jih je že v prvem četrtletju vrnilo v banke več kot polovica.

Ob obravnavi vlog ne smemo pozabiti na dejstvo, da je varčevanje pogoj za kreditiranje, oba pa sta v nadaljevanju pogoj uspešnim investicijam, gospodarski rasti ter ne nazadnje novim delovnim mestom, še pravijo v združenju slovenskih bank.

Obrestna mera za varčevalce je trenutno nizka

Kakšna je ponudba varčevalnih produktov slovenskih bank, so preverili v Zvezi potrošnikov Slovenije. Čeprav je obrestna mera za varčevanje trenutno nizka, je mogoče s premišljeno izbiro prihraniti več, zato potrošnikom svetujejo, naj pred odločitvijo za varčevanje primerjajo posamezne varčevalne produkte in ponudbo bank.

Vsak četrti potrošnik se mora potruditi, da lahko redno odplačuje kredit. Ker bodo stroški kredita vedno večji kot donos varčevanja, v zvezi potrošnikom svetujejo, naj najprej odplačajo dolgove, zatem pa začnejo varčevati za financiranje svojih načrtov. Izjema je varčevanje za nepričakovane izdatke, zato si je kljub kreditu smiselno ustvariti nekaj rezerve.

Deli novico:

koprcan |  31 .10. 2014 ob  10: 39
Najslabse je imeti denar na banki, saj potem drzava tocno ve, koliko denarja imas, poleg tega, ce ti dvignes 10.000€ in jih potem nazaj polozis pristanes na listi osumljencev TERORIZMA in imas lahko probleme, ces, od kod tebi 10.000€ denarja, da kar tako dvigas in nakazujes.
EQ |  31 .10. 2014 ob  09: 51
Predlagam, da preimenujemo današnji državni praznik: Dan reformnega varčevanja.