ALARM V STRUNJANU: Prvič pri nas najdena "rastlina, ki je požrla jug"

Piran

V Strunjanu so konec avgusta odkrili novo tujerodno rastlino kudzu. Gre za vzpenjavko, ki izvira z Japonske, znana pa je predvsem po izjemno hitri rasti. V ugodnih razmerah lahko namreč zraste tudi do 15 metrov na leto, so sporočili z Zavoda RS za varstvo narave. Zaradi potencialnih škodljivih vplivov na okolje je kudzu na ravni Evrope uvrščen med tiste tujerodne vrste, za katere so države članice dolžne sprejeti takojšnje ukrepe za preprečitev širjenja.

Foto: Simon Zidar

Opažanje kudzuja je sporočil izkušen opazovalec prek mobilne aplikacije Invazivke, ki je bila v okviru projekta LIFE ARTEMIS vzpostavljena prav za namene zgodnjega obveščanja o tujerodnih vrstah. Tako je podatek o pojavu rastline v manj kot 24 urah dosegel izvedence, ki so potrdili določitev vrste in odredili nadaljnje ukrepe.

"To je Slovenija dolžna storiti tudi na podlagi evropske uredbe o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst, ki za nekatere invazivne tujerodne vrste, med njimi tudi kudzu, določa stroge ukrepe za preprečevanje širjenja. Države članice morajo obravnavati vse najdbe in v najkrajšem času začeti z odstranitvijo. Skladno z dogovorom med pristojnimi institucijami bodo slovenski strokovnjaki preverili razširjenost kudzuja v neposredni okolici in določili ukrepe za njegovo izkoreninjenje."


Po prvih ocenah v Strunjanu kudzu še ni zelo razširjen, drugače pa je v Združenih državah Amerike. V številnih zveznih državah na jugovzhodu ZDA se kudzu vzpenja po drevesih, objektih in napeljavah ter jih povsem prekrije in s tem povzroča veliko okoljsko in gospodarsko škodo. Kudzu imenujejo kar "rastlina, ki je požrla jug", saj po zadnjih ocenah v teh zveznih državah skupno prekriva že površino 92.000 hektarjev, torej skoraj za polovico Slovenije.


Sporočite najdbo tujerodne vrste

Na primeru te invazivne rastline se je ponovno pokazalo, kako pomembno je sodelovanje številnih opazovalcev pri zgodnjem obveščanju o tujerodnih vrstah. Pri tem lahko sodelujete tudi vi. Prek spletne in mobilne aplikacije Invazivke (www.invazivke.si) lahko podatke o tujerodnih vrstah sporoča vsak registriran uporabnik in s tem pomaga pri zgodnjem odkrivanju novih vrst v Sloveniji.


Kudzu se morda pojavlja še kje drugje v Sloveniji, opozarjajo na zavodu. "Najlažje ga prepoznate po listih in cvetovih, po katerih rastlina nekoliko spominja na fižol. Listi so razmeroma veliki, sestavljeni iz treh lističev. Listi, listni peclji, stebla in plodovi so dlakavi. Cvetovi so modri do vijoličasti z rumeno piko, združeni v pokončno socvetje. Če opazite kudzu ali katero drugo tujerodno vrsto, to čimprej sporočite prek aplikacije Invazivke," še prosijo na Zavodu RS za varstvo narave.

Deli novico:

Dan78 |  23 .09. 2018 ob  13: 52
Kudzu škrob se uporablja za gostiti hrano...
po moje |  22 .09. 2018 ob  06: 48
bojo ugotovili da je to avtohtona strunjanska rastlina tako kot kaki
sciavo |  22 .09. 2018 ob  05: 43
Satir, če kupuješ semena je vedno tako....V tistih vrečkah je vse, kar nočeš zraven.Zdaj sejal radič, poganjajo pa mlade sadike paradajza zraven..Pa ga ni bilo v bližini....Bo treba svoja semena imeti, ker to kar prodajajo je mix vsega..
hahaha |  21 .09. 2018 ob  22: 47
japonc ne ga srat jahahaahah
japonc |  21 .09. 2018 ob  21: 40
Ma jaz sem sel samo srat v grm in zgleda da se hudiča primla....bom drugič šel drugam srat.
Joco |  21 .09. 2018 ob  19: 24
So jo posadili z namenom da bi sabotirali strunjan...morda je biu domacin ki ni hotu vec turistov. :-D
Justino |  21 .09. 2018 ob  18: 44
Ja v Strunjanu je dosti Japonskih turistov čez leto maj neveš kaj ušpičijo.
Radoveden |  21 .09. 2018 ob  17: 44
Kako se pa prenaša v prostor? Od kod?
satir |  21 .09. 2018 ob  14: 04
10
A ima kakšno koristno uporabo? A jo lahko vsaj koze jedo in ni strupena? Po navadi uporabne rastline ne rastejo rade, če potrebuješ travo, jo poseješ in ne raste, plevel pa ja, tudi regrat, radič, požene med travo. Ko pa poseješ petršilj ali motovilec na gredo, pa spet požene vse drugo, le tisto kar potrebuješ ne... Dvakrat letos sem sadil fižolete, ven pa je prišel slak, portulak, trava, in ostali plevel, ..tako da čim kdo najde kakšno koristno uporabnost te nesrečne rastline, bo takoj začela propadati. Vsaj po Murfiju je tako... no po moji lastni priredbi